W momencie publikacji tego tekstu na stronie internetowej NBP nazwisko Szałamachy nadal widnieje w składzie zarządu, a sam Szałamacha w ubiegłym tygodniu reprezentował bank centralny na waszyngtońskich spotkaniach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Grupy Banku Światowego (jest widoczny obok minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej na poniższym zdjęciu z 13 października).

Reklama

Szałamacha był wiceministrem finansów w rządzie PiS

Po powołaniu z początkiem września Pawła Muchy, byłego zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta, w zarządzie banku centralnego było jedno wolne miejsce.

Szałamacha, wiceminister skarbu za czasów pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości, a po wyborach w 2015 r. minister finansów, był jednym z pierwszych członków zarządu NBP powołanych na wniosek obecnego szefa banku centralnego. Wszedł do zarządu mniej niż cztery miesiące po objęciu funkcji przez Adama Glapińskiego. Ostatnio nadzorował trzy departamenty – więcej niż Adam Lipiński, bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który w ubiegłym roku został wiceprezesem NBP.

Do obowiązków Szałamachy należało nadzorowanie departamentów: emisyjno-skarbcowego, odpowiedzialnego za zarządzanie gotówką, zarządzania ryzykiem finansowym oraz stabilności finansowej, monitorującego sytuację na rynku bankowym, ubezpieczeniowym, itd.

Szałamacha był w Waszyngtonie jako doradca prezesa NBP?

Reklama

Biuro prasowe NBP nie odpowiedziało na zadane w poniedziałek pytania dotyczące momentu zakończenia kadencji Szałamachy, tego, kto przejął po nim nadzór nad departamentami oraz czy po zakończeniu pracy w zarządzie Szałamacha pełni jakąś inną funkcję w banku centralnym, np. doradcy. Gdy odpowiedź nadejdzie, materiał będzie uzupełniony.

Serwis Business Insider pisał niedawno, że mandat Szałamachy ma być przedłużony, ale po 6 października nie było w tej sprawie także żadnego oficjalnego komunikatu Kancelarii Prezydenta (prezydent powołuje członka zarządu NBP na wniosek prezesa tej instytucji).

Tak wygląda obecnie zarząd NBP (daty powołania członków):

Paweł Szałamacha, 6 października 2016

Piotr Pogonowski, 1 marca 2020

Marta Kightley, pierwszy zastępca prezesa, 20 marca 2020

Adam Lipiński, wiceprezes, 4 listopada 2020

Marta Gajęcka, 1 stycznia 2021

Adam Glapiński, prezes, 22 czerwca 2022

Rafał Sura, 28 lipca 2022

Paweł Mucha, 1 września 2022