Rzeczniczka usteckiego magistratu Eliza Mordal poinformowała, że burmistrz Jacek Maniszewski podjął już pierwsze decyzje dotyczące ograniczenia zużycia prądu w mieście.

Reklama

Trwa ograniczanie oświetlenia ulicznego. Planujemy je zmniejszyć o ok. 40 proc., w zależności od konkretnej lokalizacji. Drogi publiczne oraz miejsca częściej uczęszczane będą oświetlone w większym zakresie, ale trakty na uboczach, rzadko odwiedzane po zmroku, nie wymagają tak dużej liczby świecących lamp – tam zredukujemy oświetlenie nawet o ponad połowę – podała Mordal.

Dodała przy tym, że w Ustce (Pomorskie) wymieniono wcześniej oświetlenie lamp ulicznych na LED, zmniejszając już zużycie energii o ok. 50 proc.

Imprezy sylwestrowej nie będzie

Reklama

W tym roku nie odbędzie się impreza sylwestrowa oraz konkurs na najpiękniej przystrojone świątecznie balkony i posesje – poinformowała rzeczniczka usteckiego magistratu. Najmłodsi mogą liczyć na Mikołajki, a wszyscy mieszkańcy na Kiermasz Uliczny, który planowany jest na placu Dąbrowskiego przez dwa grudniowe weekendy.

Burmistrz Ustki zdecydował także o zmniejszeniu liczby iluminacji świątecznych. Duże elementy - choinki, renifery, sanie - zostaną umieszczone w parkach i na skwerach. Nie planujemy natomiast instalowania ozdób na lampach ulicznych, ograniczona zostanie także liczba oświetlonych drzew. Ponadto iluminacją będziemy cieszyć się krócej, od pierwszych dni grudnia do ok. 6 stycznia – przekazała Mordal.

Ponadto wszystkie miejskie jednostki otrzymały zalecenie przygotowania planu konkretnych przedsięwzięć służących oszczędzaniu energii w użytkowanych siedzibach.

Reklama

Przeprowadzone zostaną także audyty energetyczne w siedmiu miejskich obiektach: Urzędzie Miasta Ustka, szkołach podstawowych nr 1 i 2, miejskich przedszkolach nr 2 i 3, Hali Sportowej Jantar oraz budynku przy ul. Grunwaldzkiej 39. Dzięki audytom pozyskamy niezbędne informacje o koniecznych działaniach inwestycyjnych w celu zmniejszenia zużycia energii ww. budynków oraz o efektach tych działań. Dodatkowo planujemy także instalację inteligentnych systemów zarządzania energią wraz z ewentualnym montażem paneli fotowoltaicznych – poinformowała Mordal.

Ustka wdrażać będzie również usługę "Smart OZE", dzięki której zyska możliwość bezinwazyjnego opomiarowania ok. 20 wskazanych punktów poboru energii elektrycznej i zobrazowania otrzymanych wyników wraz z rekomendacjami dotyczącymi optymalizacji kosztów.

Dane będą pozyskiwane w budynkach będących własnością miasta poprzez narzędzie udostępnione przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych - system Chronos. Analizie poddane zostaną obiekty miejskich szkół podstawowych wraz z salami gimnastycznymi, miejskich przedszkoli, żłobka, Urzędu Miasta, Straży Miejskiej, Domu Kultury, Ośrodka Sportu i Rozwoju oraz dworca autobusowego i kolejowego – podała Mordal.

autorka: Inga Domurat