Reklama

Kiedy inflacja powróci do celu? Na dzisiaj żadne analizy nie wskazują, że to się wydarzy wcześniej niż w 2024, przy bardzo pomyślnych wiatrach - powiedziała Tyrowicz w rozmowie z Tok FM.

Cel inflacyjny

Podkreśliła, że cel inflacyjny jest w Polsce punktowy, odchylenie jest jedynie dopuszczalne.

Reklama

Cel inflacyjny wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.

Kiedy inflacja dziś wynosi 16 proc., a - jak powtarzam - analityków nie zdziwiłoby 20 proc. w relatywnie krótkim okresie, to to dla wszystkich jest po pierwsze, zaskoczenie, […] ale też fundamentalna niepewność - dodała członek Rady.

Inflacja konsumencka

Inflacja konsumencka wyniosła w sierpniu 16,1 proc. r/r.

W lipcowej projekcji NBP podano, że inflacja konsumencka utrzyma się na dwucyfrowym poziomie w tym i przyszłym roku, zaś górną granicę przedziału odchyleń od celu osiągnie dopiero w IV kw. 2024 r. (przy założeniu, że tarcza antyinflacyjna będzie obowiązywać do końca października br.). Według centralnej ścieżki projekcji, inflacja CPI wyniesie 14,2 proc. w 2022 r., 12,3 proc. w 2023 r. i 4,1 proc. w 2024 r.

Reklama

Wydłużenie tarczy antyinflacyjnej

W połowie września Sejm poparł wydłużenie tarczy antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.; tarcza zakłada obniżkę VAT m.in. na żywność, paliwa silnikowe, gaz ziemny i energię elektryczną.

Podczas wrześniowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński mówił, że jego zdaniem inflacja może być w przyszłym roku jednocyfrowa i obniżyć się do 5-6 proc. r/r, jeśli zostanie utrzymana rządowa tarcza antyinflacyjna i zostaną wdrożone "nie tak straszne" podwyżki cen regulowanych.