"Brussels Times" przypomina, że przed rosyjską inwazją na Ukrainę cena gazu na rynkach w Europie oscylowała wokół 80 euro/MWh.

Reklama

Zmniejszenie zużycia gazu

Od środy gazociąg Nord Stream 1 między Rosją a Niemcami dostarcza dziennie tylko 33 mln m sześc., a to 20 proc. jego całkowita pojemność.

We wtorek ministrowie UE osiągnęli porozumienie w sprawie zmniejszenia zużycia gazu o 15 proc. od sierpnia 2022 do marca 2023 r.

Reklama

Podwyżka cen gazu

Według belgijskiej ekspertki ds. energii Moniek de Jong wysokie ceny gazu będą utrzymywać się jeszcze przez dłuższy czas. Podwyżka cen wynika częściowo z wielkiego zaniepokojenia dostawami rosyjskiego gazu przez Nord Stream 1 – powiedziała we wtorek wieczorem w programie telewizyjnym VRT.

Nie jest jasne, czy Rosja całkowicie zakręci kurek z gazem, czy otworzy go ponownie. Powoduje to dużą niepewność w handlu gazem, w wyniku czego cena będzie dalej rosła – powiedział De Jong.

W przeszłości mieliśmy bardzo niskie ceny gazu, zwłaszcza gazu rosyjskiego. Teraz zamierzamy importować więcej gazu płynnego, a to jest znacznie droższe - dodała.

Z Brukseli Łukasz Osiński