Pod kierunkiem przywódców obu krajów, Xi Jinpinga i Władimira Putina, relacje chińsko-rosyjskie utrzymały wysoką dynamikę rozwoju, a Chiny są skłonne poszerzać praktyczną współpracę w różnych dziedzinach - dodał Ma na spotkaniu, które według komunikatu odbyło się we wtorek.

Reklama

Denisow również pozytywnie ocenił relacje dwustronne i zaznaczył, że Rosja jest skłonna do współpracy z Chinami na rzecz realizacji „ważnego konsensusu” osiągniętego przez przywódców obu państw - napisano w komunikacie chińskiego MSZ.

Chiny nie potępiły agresji na Ukrainę

Putin spotkał się z Xi w Pekinie na początku lutego, niecały miesiąc przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. We wspólnym oświadczeniu po spotkaniu przywódców oba kraje zadeklarowały przyjaźń "bez granic", sprzeciwiły się rozszerzaniu NATO, a Chiny poparły żądania Rosji w sprawie gwarancji bezpieczeństwa w Europie. W połowie czerwca w rozmowie telefonicznej Xi zapewnił Putina o wsparciu w zakresie "suwerenności i bezpieczeństwa".

Reklama

Chińskie władze nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę, sprzeciwiły się sankcjom nakładanym na Moskwę, oskarżały USA i ich sojuszników o podsycanie konfliktu. Według ekspertów Chiny udzielają Rosji wsparcia propagandowego i politycznego, ale jednocześnie unikają działań, które mogłyby narazić chińskie firmy na sankcje.