Jak dodała, akcję przeprowadzili funkcjonariusze Straży Granicznej w Kaliszu, którzy 3 maja na autostradzie A2 zatrzymali do kontroli auto osobowe.

Reklama

Samochodem podróżowało trzech obywateli Syrii w wieku od 21 do 31 lat, którzy – jak się okazało - wjechali do Polski nielegalnie.

Przemytnicy imigrantów z Syrii

Zatrzymano także 25-letniego Białorusina oraz jego 24-letnią partnerkę z Ukrainy, którzy z chęci łatwego zarobku zamierzali zawieść ich do Niemiec. Przy kobiecie znaleziono marihuanę – przekazała.

Podczas kontroli legalności pobytu funkcjonariusze SG ustalili, że obywatele Syrii posiadają paszporty z rosyjskimi wizami a "wjazd Syryjczyków na terytorium państw Schengen nastąpił w miejscu niedozwolonym na granicy z Białorusią" – poinformowała rzecznik.

Okazało się również, że cudzoziemcy nie zamierzali starać się o ochronę międzynarodową na terytorium Polski. Celem ich podróży były Niemcy i tam miał ich zawieźć wynajęty białoruski kierowca. Białorusina i Ukrainkę zatrzymano za zorganizowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej.

Kierowca auta, jak ustalili funkcjonariusze SG, do Polski wjechał 2 kwietnia przez przejście graniczne w Bobrownikach, natomiast jego partnerka granicę przekroczyła w Hrebennem.

Obecnie trwają czynności procesowe z zatrzymanymi cudzoziemcami. Za przekroczenie niezgodnie z prawem granicy państwowej grozi do 3 lat więzienia, organizatorom nielegalnego wjazdu grozi od 6 miesięcy do 8 lat.