Reklama

Powinni poprzeć ideę zlikwidowania dostaw energii z Rosji. Powinni być liderem, jeśli chodzi o sankcje w stosunku do Rosji. Powinni pomagać, jeśli o uzbrojenie. Powinni uzbroić się sami. I to napisałem w liście do Scholza –komentował współprzewodniczący Nowej Lewicy. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Powiedzieli, że będą robili wszystko, by swoją politykę poprawić – opisuje Czarzasty. Dodał że ostatnio było spotkanie z SPD w Warszawie i było „bardzo, bardzo nieprzyjemnie” Powiedziałem Niemcom twardo i bardzo dobitnie: bądźcie tacy dla Ukraińców, jak chcielibyście, żeby Francuzi byli w stosunku do Niemców na dworcu w Paryżu. To jasne bardzo jasne przesłanie – komentuje lider Nowej Lewicy.

Poseł omawiał polskie stanowisko np. w sprawie LPG. Decyzja dot. zezwolenia na przywożenie z Rosji gazu też nie jest zrozumiała, w kategoriach tłumaczenia naszego twardego stanowiska – mówi Czarzasty. Na pytanie Beaty Lubickiej czy Polska zrezygnuje z rosyjskiego gazu do końca roku odpowiedział: Wczoraj zaczęła się decydująca bitwa. Do końca roku - jakbyśmy się prezydenta Ukrainy zapytali, co on na to, to myślę, że odpowiedź znamy, nie pytając – ocenia.

"Powinniśmy być nadaktywni ws. Ukrainy"

Reklama

Powinniśmy być nadaktywni ws. Ukrainy – mówi wicemarszałek Sejmu. Bądźmy w stosunku do Ukraińców tacy, jakbyśmy chcieli, by Niemcy byli w stosunku do Polaków na dworcu w Berlinie – dodaje.

Włodzimierz Czarzasty o karaniu za obrazę uczuć religijnych: Zlikwidowałbym to. Takie prawo obowiązuje w Rosji i państwach muzułmańskich

- Jestem za likwidacją tego, co Ziobro chce rozwinąć. Rozumiem, że Ziobro zaczyna się pozycjonować na bardzo mocnej prawicy, szukać kontaktu z Konfederacją – mówi współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o zaostrzenie kar za obrazę uczuć religijnych. - To bodaj art. 196, który mówi o tym, że w Polsce można karać za obrażanie uczuć religijnych. Z tego, co pamiętam, to takie prawo obowiązuje tylko w Rosji i państwach muzułmańskich – dodaje polityk. Czarzasty opowiada, że słyszał kiedyś przemówienie Zbigniewa Ziobry, podczas prac komisji i było ono „przerażające, ideologiczne, fatalne przemówienie człowieka opętanego ideami, które w cywilizowanych świecie i Europie trudno spotkać”.

Reklama

Szczepienia uchodźców

Nie tylko Lewica powinna trzymać kciuki za obowiązkowe szczepienia Ukraińców. Nie są zaszczepienie na wiele chorób, na które my jesteśmy szczepieni – mówi poseł. Stwierdził, że jeśli mamy w Polsce ponad 2 mln Ukraińców, „to najrozsądniejszym wyjściem będzie szczepieni tych ludzi”.

Wysoka inflacja

Jest grupa, która na inflacji w Polsce zarabia – to jest rząd. Jeśli inflacja jest 11 proc., to wpływy z VAT są o wiele większe – twierdzi lider Nowej Lewicy. Chyba nie za bardzo chciał nad tym panować, a pan Glapiński nie umiał nad tym panować – ocenia poseł.

Czarzasty ma radę dla osób biorących kredyty hipoteczne. Zamrożenie WIBOR-u na jednym poziomie. To pieniądz pożyczany między bankami – mówi. Generalnie uważamy, że banki w tej chwili bardzo dużo zarabiają i mają nadpłynność pieniądza – twierdzi Czarzasty. Według niego banki mogłyby zarabiać mniej, a ludzie mogliby płacić niższe raty.