Prezentujący propozycję obniżki rachunków za grudzień, styczeń oraz luty minister energii Khashayar Farmanbar jako źródło wysokich cen energii wskazał "presję Rosji, która ograniczyła przesył gazu do Europy".

Reklama

Ile rodzin może liczyć na pomoc?

Według ministra finansów Mikaela Damberga rekompensaty obejmą 1,8 mln rodzin, przede wszystkim mieszkających w domach jednorodzinnych. Na ten cel rząd przeznaczy 6 mld koron (ok. 580 mln euro).

Wcześniej prawicowa opozycja domagała się tymczasowej rezygnacji z podatku od energii. Według Damberga taka reforma byłaby jednak prawnie trudna do przeprowadzenia.

Reklama

Rekordowo wysokie rachunki

W ostatnich dniach media donosiły o rekordowo wysokich rachunkach za prąd, jakie wielu właścicieli domów otrzymało za grudzień. Infolinie koncernów energetycznych nie nadążają z odbieraniem telefonów od niezadowolonych klientów.

Rząd Szwecji, w którym do grudnia ubiegłego obok roku obok socjaldemokratów zasiadała Partia Ochrony Środowiska - Zieloni, zdecydował o przedwczesnym zamknięciu z końcem 2019 oraz 2020 roku dwóch reaktorów w elektrowni jądrowej Ringhals. Zdaniem opozycji przyczyniło się to do zmniejszenia podaży na rynku energii i wzrostu cen.