Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Uniemożliwi ona obchodzenie zakazu poprzez powoływanie się na status placówek pocztowych. W ostatnich miesiącach coraz więcej sieci handlowych wykorzystywało tę lukę w przepisach, co powodowało, że wprowadzone w 2018 r. ograniczenia stawały się fikcją.
W tym przypadku zawiedli pracodawcy. To nie klienci lub pracownicy omijają prawo, tylko zatrudniający wykorzystują sytuację, narzucając rozwiązania, które są całkowicie nie do zaakceptowania – wskazywał Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Podkreślił, że z tego powodu konieczne było uszczelnienie przepisów. – Czy wyobrażają sobie państwo, że w innych krajach europejskich zagraniczna sieć obchodzi obowiązujące tam ograniczenia w handlu? – dodał podczas sejmowej dyskusji nad nowelizacją.
W trakcie prac legislacyjnych posłowie wprowadzili do niej kilka znaczących poprawek. Wydłużono vacatio legis (do pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia ustawy) oraz rozszerzono grupę osób, które mogą pomagać właścicielom placówek przy sprzedaży w niedzielę (jeśli zdecydują się oni na otwarcie sklepów).
Reklama