W związku ze środową korektą dokonaną przez GUS, analitycy Goldman Sachs szacują, że inflacja bazowa w sierpniu wzrosła o 0,2 pp do +3,9 proc. rok do roku.

Reklama

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2021 r. wzrosły rok do roku o 5,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,3 proc. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że w sierpniu ceny rok do roku wzrosły o 5,4 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,2 proc.

"Co najmniej do końca tego roku"

"W odniesieniu do zharmonizowanej miary bazowej, która nie obejmuje energii, żywności oraz alkoholu i tytoniu, szacujemy, że inflacja wzrosła o 0,1pp do +4,0 proc. rok do roku" - czytamy w informacji banku.

W przypadku zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych - z wyłączeniem energii, żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych - bank prognozuje, że inflacja wzrosła o 0,1pp do +4,0 proc. rok do roku.

Zdaniem ekspertów GS inflacja w Polsce utrzyma się na wysokim poziomie co najmniej do końca tego roku. Zwracają też uwagę, że mimo "gołębiego nastawienia" prezesa NBP Adama Glapińskiego, "ostatnia korekta danych dot. inflacji zwiększa szanse na podniesie stóp procentowych szybciej niż wcześniej zakładano".