"FD" opisuje sytuację polityczną w Polsce po powrocie do Donalda Tuska krajowej polityki. Wskazuje, że wypowiedzi byłego premiera "podobają się w Brukseli", natomiast Jarosław Kaczyński "podobnie jak węgierski premier Viktor Orban swoim autorytarnym, nacjonalistycznym kursem stawia UE w bardzo kłopotliwej sytuacji".

Reklama

- Wielu zachodnich analityków widzi w Kaczyńskim i jego partii zło, ale w rzeczywistości jest to najlepszy rząd, jaki Polska miała w ciągu ostatnich trzydziestu lat - "FD" prof. Jerzy Maćków, wykładowca nauk politycznych na Uniwersytecie w Ratyzbonie w Niemczech.

"PiS dotrzymało obietnic"

Gazeta obszernie cytuje profesora, który ocenia m.in., że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymało obietnic wyborczych, a "PO zawsze mówiła, że zwiększanie świadczeń społecznych jest nieopłacalne, że to zaszkodzi polskiej gospodarce".

Reklama

Jego zdaniem "ta przepowiednia się nie sprawdziła", a cały pakiet programów socjalnych wdrożono dopiero od 2015 roku. Rząd PiS m.in. zwiększył świadczenia na dzieci i siłę nabywczą osób nisko opłacanych, "a teraz obiecuje, że osoby o niskich dochodach zapłacą niższe podatki" - czytamy w „FD”.

"Sytuacja gospodarcza jest dobra"

Dziennik ocenia, że wprawdzie sytuacja gospodarcza jest dobra, a programy społeczne skuteczne, ale zagrożeniem dla PiS"przestarzałe poglądy społeczne". Partii Kaczyńskiego grozi odpływ młodszych wyborców. "FD" zaznacza, że konflikt Warszawy z Brukselą w sprawie sądownictwa działa zarówno na korzyść, jak i niekorzyść lidera opozycji. - Z jednej strony Polacy bardzo lubią członkostwo (swego kraju) w UE. Zdają sobie sprawę, jak ważne jest to gospodarczo, politycznie i militarnie. Z drugiej strony Tusk jest postrzegany przez niektórych jako człowiek, który uciekł do Brukseli w 2014 roku, kiedy zdał sobie sprawę, że przegra nadchodzące wybory - wskazuje gazeta.

"Financieele Dagblad" ukazuje się w Holandii od 1943 r. Koncentruje się na sprawach gospodarczych i finansowych. Była jedną z gazet uczestniczących w śledztwie dziennikarskim w sprawie Panama Papers, afery związanej z ukrywaniem dochodów w rajach podatkowych.