Prezydent przebywa w Japonii, gdzie weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. W czwartek podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Tokio prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej - za wybitne zasługi w rozwijaniu przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz działalność na rzecz polsko-japońskiej współpracy kulturalnej - prezesa koncernu Toyota Takeshi Uchiyamada.

Reklama

Prezydent: Z Japonią łączą Polaków szczególne więzy

W swym wystąpieniu Duda podkreślił, że Japonia jest krajem, z którym nas, Polaków, łączą szczególne więzi. Współcześnie symbolem bliskich relacji polsko-japońskich są przedsiębiorcy, ludzie biznesu, ci, którzy rozwijają gospodarkę. Jedną z takich osób, o szczególnych zasługach właśnie na tym polu, jest odznaczony przed chwilą pan prezes Toyoty Takeshi Uchiyamada. Wybitny menedżer, dzięki któremu koncern Toyota stał się światowym liderem innowacyjnej i przyjaznej środowisku motoryzacji - powiedział prezydent.

Podkreślił, że z polskiego punktu widzenia wielką zasługą Uchiyamady jest decyzja, na którą miał ogromny wpływ o tym, by rozwijać inwestycje Toyoty w Europie, a przede wszystkim w Polsce. W ciągu ostatnich lat pod przewodnictwem pana prezesa Uchiyamady firma zainwestowała ponad 5,5 mld zł w swoje zakłady produkcyjne w dwóch polskich miastach - w Wałbrzychu oraz w Jelczu-Laskowicach - zaznaczył. Prezydent podkreślił, że inwestycje spowodowały również ogromne zainteresowanie japońskich firm Polską.