Według Krajowej Prokuratury Finansowej Sarkozy podejrzany jest o "handel wpływami" oraz "tuszowanie przestępstw i wykroczeń", a sprawa dotyczy jego działalności konsultingowej w rosyjskiej firmie ubezpieczeniowej RESO-Garantia, kontrolowanej przez miliarderów Siergieja i Nikołaja Sarkisowów. Jak wyjaśnia AFP, wymiar sprawiedliwości chce zweryfikować, czy były szef państwa "był zaangażowany w potencjalnie przestępcze działania lobbingowe".

Reklama

Raport służby wywiadowczej

Jako pierwszy sprawę ujawnił francuski portal informacyjny Mediapart, według którego wymiar sprawiedliwości śledzi tę sprawę od lata zeszłego roku. Bodźcem do zainteresowania się współpracą Sarkozy'ego z rosyjską firmą był raport podlegającej ministerstwu działań publicznych i rachunków służby wywiadowczej Tracfin, w którym zawarta była kwestia opłacania byłego prezydenta przez RESO-Garantia.

"Prokuratura stara się zweryfikować, czy były prezydent działał jedynie jako konsultant, co byłoby całkowicie legalne, czy też prowadził potencjalnie przestępcze działania lobbingowe w imieniu rosyjskich oligarchów" - pisał Mediapart.

Umowa warta 3 mln euro

Według portalu Sarkozy otrzymał na początku 2020 roku 500 tys. euro w ramach zawartej w 2019 roku umowy doradczej, której wartość w sumie wynosiła 3 mln euro. "Tracfin odkrył istnienie tego przelewu i złożył raport do Krajowej Prokuratury Finansowej" - informował Madiapart.

Grupa ubezpieczeniowa RESO-Garantia jest własnością dwóch rosyjsko-ormiańskich braci, miliarderów Sarkisowów, którzy potwierdzili Mediapartowi, że zatrudniali Sarkozy'ego jako "specjalnego doradcę" i "przewodniczącego strategicznego komitetu doradczego zarządu".

Założona w 1991 roku RESO-Garantia jest jedną z wiodących firm ubezpieczeniowych w Rosji. Specjalizuje się w szczególności w ubezpieczeniach komunikacyjnych i ma 11 mln klientów. W 2007 roku francuski ubezpieczyciel AXA zawarł z akcjonariuszami RESO-Garantia umowę nabycia 36,7 proc. udziałów w tej spółce za około 810 mln euro. Według Mediapart, AXA jest głównym klientem kancelarii Realyze, której współzałożycielem w 1987 roku był Sarkozy.