Decyzja ta wynika z uziemienia 262 pakistańskich pilotów, których licencje - według ministra lotnictwa tego kraju Ghulama Sarwara Khana - mogły zostać sfałszowane.

Reklama

EASA tymczasowo zawiesiła zezwolenie PIA na prowadzenie działalności w państwach członkowskich UE na okres 6 miesięcy, począwszy od 1 lipca 2020 roku, z prawem do odwołania się od tej decyzji - przekazały PIA w oświadczeniu, dodając że linie tymczasowo zawieszą wszystkie loty do Europy.

Spośród 262 pilotów, których licencje - zdaniem ministerstwa lotnictwa - są "wątpliwe i nie powinni oni być dopuszczani do latania" 141 pracuje w PIA.

W środę Khan przedstawił w parlamencie wstępny raport na temat przyczyn katastrofy lotniczej z 22 maja, w której zginęło 98 osób, gdy samolot linii PIA rozbił się podczas próby lądowania na lotnisku w Karaczi. Z ustaleń śledczych wynika, że przyczyną był błąd pilotów i ich rozkojarzenie.

Reklama

Wszczęta w ubiegłym roku kontrola w pakistańskich liniach lotniczych ujawniła, że prawie 40 proc. pilotów posiada licencje uzyskane dzięki oszustwom na egzaminach lub fałszerstwom.