"Szczególnie jestem przeciwny temu, aby dokonywać fuzji Orlenu i Lotosu pod presją takiego czy innego ministra, w administracyjnym rygorze. To musi być decyzja biznesowa jednej i drugiej spółki, musi wynikać z potrzeb rynkowych" - przekonywał Grad w Radiu Zet.

Rząd Kaczyńskiego rozważał kilka koncepcji zabezpieczenia koncernu Orlen przed ewentualnym wrogim przejęciem. Jedną z nich miała być jego fuzja z gdańską spółką Lotos. Minister skarbu Wojciech Jasiński zapewniał w październiku, że rozważania na temat możliwości połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos nie przewidują likwidacji któregoś z tych podmiotów.

Reklama

Grad - kandydat na ministra skarbu - opowiada się także za prywatyzacją dziennika "Rzeczpospolita". Chciałby jednak, by została ona przeprowadzona spokojnie i w sposób przemyślany. Jego zdaniem, sprzedaż gazety jest konieczna, bo "nie ma właściwie dzisiaj kraju w Europie, którego Skarb Państwa posiadałby tytuł prasowy". "Uważam że to dziwna sytuacja, bo to pokusa dla kolejnych ekip rządowych zawłaszczania tej gazety" - stwierdził Grad.