Zgodnie z prognozami MFW polska gospodarka w 2019 r. będzie rozwijała się najszybciej spośród krajów naszego regionu. Zaliczono do niego także Turcję, Rumunię, Węgry, Bułgarię, Serbię i Chorwację.

Reklama

Zgodnie z raportem inflacja CPI wyniesie w 2019 r. 2 proc. wobec spodziewanych wcześniej 2,8 proc. (wobec 1,6 proc. w 2018 r.) Natomiast w 2020 r. MFW prognozuje wzrost cen w Polsce na poziomie 1,9 proc. Jednocześnie MFW spodziewa się w 2019 r. w Polsce stopy bezrobocia w wysokości 3,6 proc. i 3,5 proc. w 2020 r. wobec 3,8 proc. w 2018 r.

"Przewiduje się, że aktywność w rozwijającej się Europie wzrośnie z obecnego pokryzysowego dołka, z oczekiwaniami wzrostu dla regionu w wysokości ponad 3 procent w średnim terminie" - napisano w raporcie.

"Dla (...) gospodarek regionu o znacznych wskaźnikach wzrostu w ostatnich latach, takich jak Polska i Rumunia, oczekuje się umiarkowanego wzrostu o około 3 procent w średnim okresie, który będzie odzwierciedlał wygasające bodźce z funduszy inwestycyjnych UE i polityk dostosowania (accommodative policies)" - czytamy w raporcie.