Istnieje teraz prawdziwe ryzyko, że wkroczymy w zimną wojnę między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, w której wszystkie kraje, łącznie z europejskimi, będą przegrane - powiedział w piątek Le Maire, otwierając w swoim resorcie konferencję poświęconą zreformowaniu globalnego systemu handlu.

Reklama

Otwarta wojna handlowa będzie ekonomicznym samobójstwem dla całego świata - ostrzegł, wyrażając opinię, że taka wojna "jest po prostu całkiem głupia".

Le Maire uznał, że WTO musi wyjść z "paraliżu konsensusu", jaki utrudnia obecnie jej działalność i dopilnować, by reguły globalnego handlu były przestrzegane przez wszystkich.

"Kłamcami" francuski minister nazwał tych brytyjskich polityków, którzy wmawiali wyborcom, że wyjście W. Brytanii z Unii Europejskiej będzie łatwe i będzie leżało w ich interesie. Prawda jest taka, że Brexit mógłby się skończyć koszmarem - powiedział.

Reklama

Le Maire podkreślił, że jednolity rynek UE jest "znaczącą siłą" w globalnym handlu i ostrzegł, że W. Brytanię może czekać "ekonomiczna katastrofa", jeśli ten rynek opuści.