Wacław Czerkawski: Górnik powinien zarabiać dużo. Kwota niech zostanie – zamieńmy tylko złotówki na euro

| Aktualizacja:

"I wszystko hula, mniej lub bardziej, ale hula. Zobowiązania są płacone. A w eter idzie, że dokładamy do górnictwa, że barbórki są, czternastki... Największą propagandą antygórniczą jest to całe mówienie o barbórkach, talonach na węgiel, posiłkach regeneracyjnych – jako o dodatkach. To jest fundusz płac"  - mówi Wacław Czerkawski, wieloletni wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, wcześniej pracował jako górnik w nieistniejącej już kopalni Jowisz w Wojkowicach. Był też spikerem na stadionie Górnika Wojkowice.

wróć do artykułu
  • ~z Mazowsza
    (2016-10-29 19:35)
    W sumie to ma rację. Ale to nie dotyczy nie tylko górników.
  • ~ hugo
    (2016-10-29 19:36)
    ale ten Czerkawski to już prawdziwy "górnik"
  • ~to był k...zamach
    (2016-10-29 19:50)
    póki co TKM czyli misiewicze muszą się nachapać, reszta może kiedyś....
  • ~Janek123
    (2016-10-29 19:51)
    Węgiel to relikt przeszłości a ,że go mamy to jedynie się nim notorycznie trujemy i jesteśmy liderem w kopceniu w Europie. Jeśli o mnie chodzi to kopalnie mogą pozamykać a Panowie górnicy mogą zająć się inną mniej niebezpieczną pracą.
  • ~moro
    (2016-10-29 20:02)
    ".. przez najbliższych 10 lat dla węgla i tak nie ma alternatywy ... - ale to nie musi być węgiel z polskich kopalń. Niech górnicy zarabiają tyle na ile stać ich pracodawcę, bez dokładania z mojej kieszeni. Jedyny "rządowy program" mający sens, to likwidacja nierentownych kopalń.
  • ~slazak
    (2016-10-29 20:02)
    czy wegiel ma tez byc za €uro?
  • ~TCT
    (2016-10-29 20:05)
    Pytanie o brak zbytu na węgiel, a odpowiedź: "Strategia rządowa na lata 2016–2030 jest prawie gotowa. I tam nie mówi się już o wystarczalności złóż możliwych do udostępnienia na 40 lat, ale na 200 lat". Innymi słowy - kopalnie są i będą i przygotujcie się na dopłacanie do nich przez najbliższe 200 lat.
  • ~mm
    (2016-10-29 20:10)
    A kto powinien zarabiać mało?
  • ~nieswoje_pieniądze_łatwo_wydać
    (2016-10-29 20:14)
    hej panie górniku - załóż sobie sam biznes czyli wykop szyb prywatny, stwórz kopalnię. Potem zatrudnij innych górników i wypłacaj im nawet po 20 tys euro. Kto ci zabroni?
  • ~mors
    (2016-10-29 20:22)
    Polska węglem stoi, niech wydobywają jeszcze więcej, żebyśmy mieli już tak zatrute powietrze, żeby nie było czym oddychać!!! To szaleństwo, że państwo dopłaca kopalniom za to, żeby truli obywateli Polski!!! Przecież węgiel truje Polaków, węgiel to powolna śmierć każdego obywatela!!!
  • ~demos
    (2016-10-29 20:28)
    Sprywatyzować was wszystkich. Mnie ani 99,99% Polaków nie jest potrzebna państwowa kopalnia. To ile powinien zarabiać górnik rynek już określił, bo górnicy w kopalniach prywatnych zarabiają mniej. I mają wydajność znacznie bliżej średniej światowej niż u was, gdzie jeden fedruje, a 3 za biurkiem. No, ale jak wytłumaczycie swojemu CEO, że nie dość, że tyle samo to jeszcze w euro, to szczerze pogratuluję. Naprawdę, nie widzę żadnego problemu. Kasjer w dyskoncie nie opowiada w prasie, ile to on powinien w euro zarabiać. Żołądki macie takie same.
  • ~misio
    (2016-10-29 20:32)
    Czas na Polexit !!!
  • ~Gosc
    (2016-10-29 20:39)
    Przeciez Wy nie chcecie przyjac €, ale zarabiac w € to chcecie, prawda?
  • ~rotmistrz pułku szwoleżerów rokitniańskich
    (2016-10-29 21:25)
    A wiesz ty, towarzyszu Czerkawski, ile dopłaca się z budżetu do górnictwa? Dostaliście już kiedyś kasę za odejście z zawodu i... wróciliście znowu w czasie boomu chińskiego na węgiel. Każdy inny zakład liczy, ile może ludziom zapłacić, a wy chcecie kupę kasy w euro i przyjeżdżacie demolować Warszawę, stolicę polski, po pijaku, autobusami podstawianymi przez spółki kopalniane. Chyba was trzeba będzie w którymś momencie wystrzelać, gdy będziecie się zachowywali w Warszawie jak zbóje Dirlewangera. A teraz won, towarzyszu kopidół, bo was kopnę w d u p ę.
  • ~F**K POLISH RIGHT WING SCUM
    (2016-10-29 21:32)
    gornik nie powinien istniec w XXI wieku przy tylu rodzajach odnawialnej energii dostepnej w krajach CYWILIZOWANYCH...nie w pisowskim polaczkowie ktory walczy z wiatrakami...lol
  • ~most
    (2016-10-29 21:59)
    Biedna Polska. "my się nie musimy wzorować na innych". No tak, nasza chata z kraja.
  • ~PRL
    (2016-10-29 22:23)
    JESTEŚMY OKRADANI Z WYNAGRODZEŃ OD CZASÓW GIERKA
  • ~ghod
    (2016-10-29 22:29)
    w kopalniach byliście bankrutem od dawna ale teraz coraz ciężej państwy dopłacać do kopalni i zaczną się poważne problemy
  • ~And
    (2016-10-29 23:11)
    Górnictwo nie ma prawa bytu na terenach zurbanizowanych. Przykład Bytomia. Rozlatujące się miasto z przepięknymi niegdyś budynkami, które popadają w ruinę. Kto za to zapłaci? Przecież szkody górnicze będą postępować! Z czasem dojdą uszkodzenia rur kanalizacyjnych i gazowych, co może doprowadzić do tragedii. Przy obecnych cenach węgla górnictwo przynosi straty i na poprawę się nie zanosi. Ja nie mam zamiaru dopłacać do kopalń. Większość należy, stopniowo, ale bezwzględnie zamknąć, a pozostawić w rezerwie strategicznej i "zakonserwować" niewielką ich część na czarną godzinę. Import taniego węgla naprawdę w perspektywie się opłaci - zaoszczędzimy na środowisku i szkodach.
  • ~jego
    (2016-10-30 03:31)
    Wiesław Czerkawski -zawód działacz związkowy ale nie górnik

Może zainteresować Cię też: