Wacław Czerkawski: Górnik powinien zarabiać dużo. Kwota niech zostanie – zamieńmy tylko złotówki na euro

| Aktualizacja:

"I wszystko hula, mniej lub bardziej, ale hula. Zobowiązania są płacone. A w eter idzie, że dokładamy do górnictwa, że barbórki są, czternastki... Największą propagandą antygórniczą jest to całe mówienie o barbórkach, talonach na węgiel, posiłkach regeneracyjnych – jako o dodatkach. To jest fundusz płac"  - mówi Wacław Czerkawski, wieloletni wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, wcześniej pracował jako górnik w nieistniejącej już kopalni Jowisz w Wojkowicach. Był też spikerem na stadionie Górnika Wojkowice.

wróć do artykułu
  • ~bogdan
    (2016-11-07 15:01)
    Moze Polska przejdzie powoli z energetyki weglowej na inne alternatywy np. sloneczna , w niektorych rejonach wiatrakowa. W lecie mamy tyle slonecznych dni, w Karpatach i nad morzem tyle wiatru. Na mapie najbardziej zakopconych krajow Polska jest krajem najbardziej "swiecacym " w Europie. Czas zmienic mentalnosc, pomysliec o zdroym powietrzu , czyli zdrowszym Polaku. Gornictwo weglowe to przeszlosc. a gornikom umozliwic zalezc prace gdzie indziej Skonczyc wreszcie z tym gorniczym romantyzmem.
  • ~Panda
    (2016-11-07 13:09)
    Dlaczego cała Polska ma dopłacać do górników Do branży mego męża jak nie ma pracy nikt nie daje pensji Nie dostaje ani 13 ani 14 pensji Szydło się boi ten temat ruszać
  • ~ile razy długi kopalń były umarzane przez ZUS i US?
    (2016-11-07 10:01)
    Węgiel to towar jak każdy inny i podlega prawom podaży i popytu! komuna się skończyła i mit czarnego polskiego złota razem z nią przeszedł do historii. poza tym 1) Jest coraz cieplej. 2) technologia jest mniej energochłonna. 3) węgiel jest już bardzo głęboko więc koszt jego wydobycia jest drogi. 4) spalanie węgla to ogromna emisja popiołu, kurzu, sadzy a także wielu niekorzystnych dla atmosfery związków chemicznych.
  • ~nemo
    (2016-11-05 16:33)
    ...Czerkawskiemu ciągle mało i mało. W niby trosce o górników myśli tylko o sobie i ciepłej posadce. Bo jak go nie wybiorą to co ? Wróci na przodek ? Raczej złapie jakąś fuchę, pewnie w parlamencie.
  • ~emerytka
    (2016-11-03 18:52)
    Mamy nadwyżki węgla to dlaczego jest tak drogi ? Eko-groszek 900 zł to szaleństwo .To rozbój w biały dzień .
  • ~pepe
    (2016-11-03 18:34)
    górnicy powinni być w skansenie w kopalniach to powinny pracowac roboty, tam jest zbyt niebezpiecznie
  • ~Jaco1950
    (2016-11-02 20:18)
    To nie górnicy którzy ciężko pracują są zakala tego kraju ale milionowa urzednicza biurokracja kyora ma o wiele większe przywileje niż górnicy! NAuczycieli też jest o 40tys zs dużo i chcą mieć e klasie 15dzieci a najlepiej 8 !
  • ~PRL
    (2016-11-02 17:11)
    UCHODŹCA SYRYJCZYK 4 ŻONY 23 DZIECI I ZAPOMOGA SOCJALNA W NIEMCZECH - DLA CAŁEJ RODZINKI 360 000 ERO NA ROK. / 25 LAT TRANSFORMACJI, A W III RP TO BIDA Z NYNDZĄ - I PRACUJĄCA BIEDOTA
  • ~Górnik
    (2016-11-02 09:25)
    A byle mi tam płacą po 500
  • ~Zagłębiok (nie Hanys)
    (2016-11-01 18:31)
    Lekarz, nauczyciel, inżynier - też ku...wa powinien zarabiać więcej! Gdzieś, kiedyś, te hasła o ciężkim trudzie górnika (czy jak kto woli : ryla) słyszałem... Gierek? Chyba tak... Zgoda, praca w kopalni jest przerąbana. Pamiętam, że jak Dziadek wychodził na szychtę, to Babcia tak się z nim za każdym razem żegnała, jakby Go ostatni raz widziała. Ale chłopy, kiedy do Was dotrze, że fedrujecie ten "wungiel" po cenach takich, że naprawdę państwo (czyli my wszyscy) do tego dokłada? W Australii wydobywa się węgiel kamienny metodą odkywkową; nawet z transportem morskim licząc, wychodzi on taniej - niż to nasze :"czarne złoto"! Szukanie kasy zacznijcie może od Waszych poje..anych związków, które opanowały spółki przykopalniane! Sprawdźcie, po ile np. sprzedają one wodę mineralną kopalni (a mają monopol), itd.i itp. Sorry, ale znam temat z autopsji - i wiem o czym piszę!
  • ~Przemyślida
    (2016-10-31 23:20)
    Powiedzmy sobie szczerze - dużo musi się zmienić aby górnictwo mogło działać po staremu. PiS zarżnie gospodarkę podatkami ale pociotki b. Beci karczmę piwną i 14 muszą mieć.
  • ~gosc
    (2016-10-31 16:24)
    panie górnik, a reszta społeczeństwa ma na was robić i dokładać do kopań, a niby dlaczego? jak nie przynoszą zysku to pozamykać, czy ktoś martwił się jak rozwalano przemysł włókienniczy w Łodzi, nie, nie był potrzebny to zlikwidowano, więc skoro część kopalni nie jest potrzebna, to polikwidować, dlaczego cały naród ma utrzymywać górników,możecie się przebranżowić tak jak tkaczki i szwaczki, trochę boli ale można a nie tylko byście nas doili
  • ~Jerry
    (2016-10-31 13:43)
    Zastanówmy się nad sensem opinii p. Czerkawskiego:"Górnik powinien zarabiać dużo. Kwota niech zostanie – zamieńmy tylko złotówki na euro". Zarabianie przez górników ponad czterokrotnie więcej niż obecnie jest całkowicie nierealne, to chyba dla każdego oczywiste. Najsensowniejszy wniosek z tej wypowiedzi jest taki, że górnik nie powinien zarabiać. Czyli - nie powinien pracować za "nieodpowiednie" pieniądze. Powinien znaleźć dla siebie jakieś inne zajęcie.
  • ~tego cepa
    (2016-10-31 13:35)
    Za CZERWONYCH od miilliera czy POdczerwieni bębnił że że GÓRNICY zarabiają za DUŻĄ skąd takie POdejscie do zmiany UMYSŁU
  • ~Prezes Spolki Weglowej
    (2016-10-30 21:10)
    Nie ma szans. Prezes by zawalu dostal jak by sie dowiedzial ze tylko 100 razy wiecej zarabia a nie 400 razy wiecej. To czterokrotnie mniej !!
  • ~vis
    (2016-10-30 20:53)
    ja górnikom pracy nie zazdroszczę i uważam że nie są to standardowe warunki pracy więc i premia też się do niej jakaś należy.Każdy powinien spędzić 8 h na dole i wielu przestałoby gadać głupoty. Zamknąć coś i zlikwidować zawsze jest najłatwiej, a to co przynosi zyski sprywatyzować patrz banki. Pewnie węgiel można sprowadzać i utrzymywać miejsca pracy nawet na Sri Lance czemu nie. Ciekawe tylko czemu Niemcom opłacało się w kryzysie dopłacać do samochodów? Kopalnia daje parę tys. miejsc pracy ale w firmach ktore z niej żyją pewnie znacznie więcej. Ale jak ktoś ma kapuściany łeb to nic nie zrozumie, gospodarka to naczynia połączone. Dużo prywatnych firm realizuje zlecenia dla kopalń, Polska produkuje maszyny do kopalń. Tu trzeba myśleć i liczyć i to nie tylko w samym górnictwie. Pewnie część mniej dochodówych kopalń zamknąć, ale na pewno jest w Polsce miejsce i dla górnictwa i dla wiatraków. A zarabiać każdy chce i ja też wolałbym w Euro. Pozdrawiam myślących.
  • ~111
    (2016-10-30 20:27)
    gościa *********** ********* KOMUCH!!! A nauczyciel za 2 złote????
  • ~rychu
    (2016-10-30 19:21)
    gornicy robili za swiete krowy za komuny i chca robic teraz !!!!!! tylko ze teraz, tak jak "frankowicze" chca zeby reszta Polakow do tego doplacala !!!!!!!
  • ~SJJ
    (2016-10-30 18:09)
    POLSKA i POLSKI Rzád, obojétnie jaki jest, nie powinien sié zajmowac wqcale górnictwem jesli któras kopalnia jest nie rétowna powinno sduié já zamknác bez zadnych gadan i zádan idiotów. Nikt nikomu nioe nazuca by został górnikiem, czy pracował w takiej czy innej kopalni. Co to za idiotyzm, by cały NARÓD pracował dlatego by jednemu czy drugiemu było dobrze. To rzeczywiscie jest idiotyzm. Tylko tyle miejsc, nalezy utrzymywac na ile stac daná firmé i ani jednego miejsca wiécej. Nie zyjemy w komunistycznym sredniowieczu, by cokolwiek narzucac i utrzymywac dla dobra paru złodziei. Te kopalnie, które sá nierentowne, natychmiast nalezy pozamykac. Jesli komus sié to nioepodoba niech sié przeniesie tam gdzie go milej widzá. Tyle.
  • ~agata
    (2016-10-30 17:32)
    górnik powinien zarabiać tyle aby mógł pod koniec miesiąca zobaczyć jak smakuje nie smarowany chleb

Może zainteresować Cię też: