- Decyzją zarządu zakładu został ogłoszony konkurs na stanowiska 43 dyrektorów oddziałów ZUS w całej Polsce. Kompleksowej ocenie zostaną również poddani dyrektorzy centrali - poinformował PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że w ten sposób zakład chce zweryfikować kompetencje kadry zarządzającej "w sposób otwarty i transparentny"

Reklama

Andrusiewicz poinformował, że 41 dyrektorów oddziałów ZUS (poza dwoma pełniącymi obowiązki dyrektora) otrzymało w piątek odwołania z pełnionych stanowisk z dniem 30 listopada. Jednocześnie na każde ze stanowisk został ogłoszony konkurs.

Dokumenty w konkursie można składać w centrali ZUS do 21 października. - Wszyscy, którzy spełnią wymagania formalne wezmą udział w teście wiedzy o ubezpieczeniach społecznych i finansach państwa - wyjaśnił rzecznik. - Kompetencje menadżerskie kandydatów sprawdzą eksperci zarządzania kardami spoza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co ma zagwarantować obiektywizm konkursu - powiedział. - Po przejściu tych dwóch etapów o nominacjach zdecyduje prezes ZUS po rozmowie z kandydatami - wyjaśnił procedurę Andrusiewicz. Objęcie stanowisk w oddziałach planowane jest od 1 grudnia.

W przesłanym PAP komunikacie wiceprezes ZUS Marcin Wojewódka zapewnił, że zarząd w doborze pracowników na każdym szczeblu "kieruje się tylko i wyłącznie oceną merytoryczną kandydatów". - Nasi klienci oczekują od Zakładu pełnego profesjonalizmu w wykonywanych zadaniach. Ten profesjonalizm wymaga odpowiedniej kadry kierowniczej - podkreślił wiceprezes.

Decyzję o konkursie tłumaczy przygotowaniem do obsługi nowych zadań oraz zmianach w strukturze ZUS w niedługiej perspektywie. - Staramy się dobrze przygotować naszą instytucję na realizację nadchodzących wyzwań. Ich realizacja zaś wymaga fachowej kadry na szczeblu kierowniczym, dlatego musimy zweryfikować jej kompetencje - mówił cytowany w komunikacie Wojewódka.

ZUS deklaruje, że konkurs jest w pełni otwarty i transparentny, może w nim oczywiście wystartować również każdy z dotychczasowych dyrektorów i w ten sposób zweryfikować swoje kompetencje. - Przed nikim nie zamykamy drogi - mówi.

W komunikacie ZUS zaznaczył też, że będzie prowadzona "kompleksowa ocena sprawności w realizacji dotychczasowych zadań oraz kompetencji kierowniczych" wśród dyrektorów centrali Zakładu.