Christine Lagarde dodała, że jest przekonana, iż 23 czerwca, kiedy to odbędzie się w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie pozostania tego kraju w UE, Brytyjczycy zagłosują za pozostaniem w Unii. Członków UE łączy stare małżeństwo i mam nadzieję, że się ono nie rozpadnie - powiedziała Lagarde, podkreślając, że należy nadal prowadzić dialog w tej sprawie.

Reklama

AFP zwraca uwagę, że ewentualny Brexit niepokoi przywódców z całego świata oraz środowiska finansowe i biznesowe. Lagarde przypomniała, że MFW uważa, iż wyjście Brytyjczyków z Unii byłoby jednym z najpoważniejszych czynników mogących doprowadzić do niepewności i braku zaufania na rynku. Fundusz ostrzegał już, że Brexit przyniesie "straty".

Do kwestii ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE odniósł się też we wtorek główny ekonomista MFW Maurice Obstfeld, który uznał Brexit za bardzo realną perspektywę. Zdaniem Obstfelda Brexit doprowadziłby do zniszczenia bardzo wielu finansowych i handlowych powiązań Wielkiej Brytanii; byłby to także druzgocący cios dla kruchej globalnej gospodarki.