Tydzień temu, 1 kwietnia ruszył program "Rodzina 500 plus", w ramach którego wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Wnioski można składać m.in. w urzędach i przez internet; ta druga forma jest szczególnie popularna w dużych miastach. Dotychczas złożono ponad milion wniosków - ok. 300 tys. online, ponad 700 tys. w urzędach.

Reklama

Samorządowcy wskazują, że we wnioskach przesyłanych online częściej zdarzają się błędy, składając wniosek w gminie można liczyć na pomoc urzędników. Resort rodziny apeluje, by przed złożeniem wniosku uważnie przeczytać instrukcję i radzi, na co zwrócić uwagę.

W Poznaniu oczekiwanie na złożenie wniosku w urzędzie trwa średnio 4 minuty. Złożono ich już blisko 12 tys., większość - ponad 6,5 tys. - przez internet; najmniej - ok. 100 wysłanych zostało pocztą.

Rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube podkreślił w rozmowie z PAP, że dynamika składania wniosków jest w regionie bardzo duża. - Niewykluczone, że w Poznaniu do końca miesiąca duża część wniosków lub prawie wszystkie zostaną złożone – powiedział.

Również w Warszawie przeważająca większość wniosków wpływa online - na blisko 35 tys. ponad 22 tys. było w wersji elektronicznej.

Jak poinformował wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, na Mazowszu szacowana liczba dzieci uprawnionych do świadczenia to 460 tys.; złożono już ponad 130 tys. wniosków. Burmistrz Piastowa (woj. mazowieckie) Grzegorz Waldemar Szuplewski mówił, że w jego mieście w ciągu pierwszych siedmiu dni zostało złożonych ponad 700 wniosków, czyli ok. 25 proc. Poinformował, że do czwartku ok. 40 wniosków zostało już pozytywnie rozpatrzonych i pierwsze pieniądze zostały skierowane do wnioskodawców.

Także Urząd Miejski w Katowicach już w czwartek poinformował o wypłacie pierwszych świadczeń - otrzymało je 111 rodzin na 163 dzieci, na łączną sumę 81 tys. zł. W mieście złożono ponad 5 tys. wniosków.

Reklama

Według szacunków dyrektora MOPS w Rudzie Śląskiej Krystiana Morysa, wnioski w mieście złożyła już ok. jedna trzecia uprawnionych lub nawet więcej; wpłynęło ich już ponad 3 tys. Proces przyjmowania wniosków w przebiega sprawnie m.in. dzięki utworzeniu ok. 30 punktów, gdzie można je złożyć. - Nikt się nie skarżył, a nawet słyszałem komentarze, że to XXI wiek. Nie zamierzamy oczywiście wpadać w samozachwyt, ale nie daliśmy się zaskoczyć – stwierdził z zadowoleniem dyrektor Morys.

Również w czwartek pierwszą pozytywną decyzją pochwaliły się władze Białegostoku. Otrzymał ją, wraz z miejskimi gadżetami, ojciec 4,5-miesięcznych bliźniaków Krzysztof Rybarski. Jak mówił, pieniądze będą wydane przede wszystkim na bieżące potrzeby maluchów.

Do tej pory w Białymstoku wnioski złożyło ponad 6 tys. osób - prawie połowa z uprawnionych. Blisko połowa wniosków wpłynęła drogą elektroniczną.

Szczecinianie przez pierwsze dni złożyli ok. 6,5 tys. wniosków, podczas gdy wszystkich dzieci uprawnionych do świadczenia może być w mieście ok. 30 tys. Ponad połowa wszystkich złożonych wniosków, czyli blisko 3,5 tys., wpłynęła drogą elektroniczną.

Także w Lublinie blisko połowę z prawie 7 tys. złożonych już wniosków złożono w formie elektronicznej, głównie za pośrednictwem banków. 46 proc. wniosków dotyczy świadczeń na pierwsze dziecko; pozostałe tylko na drugie i kolejne dzieci. Wydano już kilkaset decyzji o przyznaniu świadczeń, nie było decyzji odmownych. Przekazywanie pieniędzy rozpocznie się od poniedziałku.

Również Gdańsk wypłaci pierwsze świadczenia w poniedziałek. Jak podano pierwszej wypłaty ma dokonać prezydent miasta Paweł Adamowicz. Dotychczas w mieście złożonych zostało ponad 10 tys. wniosków; władze miasta szacują, że z programu 500 plus skorzysta 20-23 tys. rodzin.

W Gdańsku, jak wynika z monitoringu przedstawianego na stronie miasta, nie ma kolejek w punktach przyjęć wniosków. W piątek w środku dnia w 18 punktach, w których czynnych było 35 stanowisk, mieszkańcy byli obsługiwani na bieżąco. Na obsługę jednego klienta przewidziane jest 15 minut. Czas oczekiwania w punktach podawany jest na stronie www.gdansk.pl/500plus.

W przyszłym tygodniu wypłaty ruszą też w Łodzi. Z kolei gmina Sokolniki (woj. łódzkie) poinformowała, że już w środę dokonała pierwszych wypłat.

W woj. warmińsko-mazurskim w ciągu pierwszego tygodnia wydano ponad 320 decyzji o przyznaniu świadczenia wychowawczego; według Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie pierwszych wypłat można spodziewać się w najbliższych dniach. Jednak część gmin zdecydowała, że wypłaty będą realizowane w ostatnim dniu każdego miesiąca - tak jest np. w Barczewie, gdzie rozpatrzono już co szósty z ok. 600 złożonych wniosków.

Do lubuskich gmin wpłynęło ok. 27,5 tys. wniosków, w tym ok. 21,5 tys. w formie papierowej. Gminy wydały ponad 1,2 tys. decyzji; w czwartek gmina Santok jako pierwsza w regionie dokonała wypłaty świadczeń

W woj. kujawsko-pomorskim złożono ponad 52 tys. wniosków, z czego prawie co piąty - drogą elektroniczną. Jednak w Bydgoszczy i Toruniu niemal połowa to wioski elektroniczne.

Jako pierwszy zarejestrowano w Bydgoszczy wniosek państwa Czerwińskich, którym 31 lipca 2014 r. urodziło się czterech chłopców. Miasto wcześniej przekazało rodzinie duże mieszkanie komunalne wymagające remontu w zamian za ich własny mały lokal.

Część wniosków elektronicznych z Włocławka trafia pod niewłaściwy adres - do gminy Włocławek. Pomyłki biorą się stąd, że w systemie informatycznym miasto określane jest jako gmina Włocławek i trzeba uważać, gdzie kliknąć. Gminny Ośrodek Pomocy Rodzinie przesyła jednak wnioski we właściwe miejsce.