Główny ekonomista FOR Aleksander Łaszek uważa, że program 500 Plus jest najkosztowniejszą spośród wdrożonych w życie obietnic rządu. Dodaje, że ten program może spowodować rezygnację części pracowników z legalnej pracy. Będzie to dotyczyć osób z rodzin o dochodach bliskich 800 złotych na osobę. Po przekroczeniu tego progu, 500 złotych na pierwsze dziecko nie będzie wypłacane. Dlatego, jak wyjaśnia ekonomista, niektóre osoby mogą zrezygnować z legalnej pracy, żeby dostać świadczenie.

Reklama

Ekspert krytycznie ocenia też tak zwany plan Morawieckiego. Wskazuje, że został w nim przemilczany problem niskiej stopy oszczędności, bo w planie nie ma mowy o zachęcaniu do oszczędzania. Podkreśla, że polityka rządu zmierza w przeciwnym kierunku, czyli w stronę zwiększania konsumpcji.

Ekonomiści z FOR wskazują, że w chwili objęcia rządów przez PiS, wzrost gospodarczy w Polsce miał zdrowe podstawy, a sektor bankowy był stabilny. Stwierdzają też, że rząd odziedziczył po poprzednikach złą sytuację finansów publicznych. Zagrożeniem jest też niepewna sytuacja w gospodarce światowej.