Alior Bank został zwycięzcą pierwszej edycji konkursu „Gwiazdy Bankowości” zorganizowanego przez DGP i firmę doradczą PwC. W ramach tego konkursu ocenialiśmy wyniki finansowe banków za ubiegły rok, a także wprowadzone przez nie w tym czasie innowacje. Alior wprawdzie nie wygrał w żadnym z czterech podrankingów, ale w każdym był w czołówce, dlatego ostatecznie palma pierwszeństwa przypadła właśnie jemu.
Reklama
Na drugim miejscu znalazł się Idea Bank. Stało się tak dzięki dużej przewadze, jaką zdobył nad konkurentami w kategorii "tempo rozwoju". Trzecią pozycję zdobył mBank - zwycięzca w kategorii "innowacje", któremu w ogólnym podsumowaniu udało się minimalnie wyprzedzić PKO BP i nieco bardziej - ING Bank Śląski. Ta piątka uzyskała zdecydowaną przewagę nad pozostałymi 16 bankami, które zgłosiły się do konkursu.

Banki za 10 lat

Gala, podczas której nastąpiło wręczenie nagród dla zwycięzców, odbyła się w ubiegłym tygodniu w siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Gratuluję wszystkim uczestnikom rankingu. Dzięki nim nasz sektor bankowy ma się bardzo dobrze, jest mocny i omijają nas takie kłopoty, jakie ma teraz Grecja i jej instytucje bankowe - mówiła Jadwiga Sztabińska, redaktor naczelna DGP. Prezesa NBP Marka Belkę i Wojciecha Kwaśniaka, zastępcę przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, poprosiliśmy o przedstawienie ich wizji banków za 10 lat.
Nie wiem, jaki będzie sektor bankowy za 10 lat, ale decydować o tym będą wprowadzane innowacje. W wyścigu innowacyjnym uczestniczymy. My dziś jesteśmy światowym liderem, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe - przypomniał Marek Belka, prezes NBP. System bankowy w przyszłości będzie jeszcze bardziej mobilny niż dziś. Raczej nie będzie inwestycji w mury. Będziecie więc tańsi. Oczywiście będziecie potrzebować mniej ludzi, ale dla gospodarki to będzie wielka korzyść, bo wy - bankowcy będziecie wysysać mniej talentów. Przecież nie wszyscy młodzi zdolni ludzie muszą iść pracować w sektorze finansowym. Mam nadzieję, że będziecie lepsi i jeszcze bardziej użyteczni - podkreślał Marek Belka.
Nasz system bankowy za 10 lat będzie dużo bardziej zaawansowany technologicznie - zgodził się Wojciech Kwaśniak z KNF. Podkreślił jednak konieczność utrzymania bezpieczeństwa, a także to, że klienci muszą zgadzać się na nowe rozwiązania. On także spodziewa się spadku liczby pracowników banków. Niewątpliwie banki będą zatrudniać mniej osób. Dlaczego? Bo będą musiały ograniczać koszty m.in. ze względu na rosnącą konkurencję ze strony niebankowych instytucji płatniczych - podkreślił.
Kwaśniak odniósł się też do przyszłości sektora spółdzielczego, który stoi przed perspektywą konsolidacji działania. Mam nadzieję, że ten sektor wybierze dobrze i zamiast być czynnikiem ryzyka, stanie się elementem konkurencji i rozwoju - powiedział. Mam też nadzieję, że w miarę rozwoju całej naszej gospodarki będziemy mieli stabilny rozwój sektora bankowego i że będzie następowało zrównoważenie własnościowe - trwała równowaga między kapitałem międzynarodowym, ale trwałym, a nie spekulacyjnym, a kapitałem krajowym, który również powinien być zdywersyfikowany - zakończył Wojciech Kwaśniak.

Jak wyłoniliśmy zwycięzców

Przed wręczeniem nagród omówiona została metodologia konkursu i jego przebieg. Kapituła w składzie:
● prof. Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP (przewodnicząca),
● Iza Rokicka, analityk sektora finansowego w Ipopema Securities,
● Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu,
● prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC,
● Łukasz Wilkowicz, dziennikarz DGP
przyjęła metodologię na swoim pierwszym posiedzeniu. Później rozesłaliśmy do wszystkich działających w Polsce banków komercyjnych (spółek akcyjnych) ankietę, a przyjmowanie odpowiedzi zakończyliśmy w pierwszej dekadzie czerwca. Po zweryfikowaniu danych nadesłanych przez banki i opracowaniu ich przez PwC kapituła zebrała się ponownie i zatwierdziła wyniki.
Na ostateczną punktację każdego banku złożyła się ocena kilkudziesięciu wskaźników finansowych w trzech kategoriach (tempo rozwoju, struktura biznesu, dochodowość i efektywność), a także ranking innowacyjności banków i dodatkowa ocena kapituły (dokonywana niezależnie przez każdego z jej członków). W zależności od uzyskanej pozycji banki otrzymywały określoną liczbę punktów - najlepszy dostawał 100 pkt, dziesiąty - 10 pkt. Każdy ze wskaźników miał z góry określoną wagę w ramach jednej kategorii. Subrankingi oparte na wskaźnikach finansowych miały po 25 proc. wagi w klasyfikacji ogólnej. Ranking innowacyjności miał wagę 10-proc., a 15 proc. ostatecznego wyniku zależało od oceny banku dokonanej przez członków kapituły.

W konkursie wzięły udział następujące instytucje finansowe: Alior Bank, Bank BGŻ, Bank BPH, Bank Handlowy, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Zachodni WBK, BNP Paribas Bank Polska, Deutsche Bank Polska, DnB Bank Polska, Euro Bank, FM Bank PBP, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Raiffeisen Bank Polska i Santander Consumer Bank.

Ranking główny
1 Alior Bank 50,8 pkt
2 Idea Bank 46,0 pkt
3 mBank 43,6 pkt
4 PKO BP 43,2 pkt
5 ING Bank Śląski 42,1 pkt
6 Santander Consumer Bank 33,5 pkt
7 Bank Handlowy 30,5 pkt
8 Bank Zachodni WBK 30,4 pkt
9 Bank Millennium 28,8 pkt
10 Bank Pekao 27,1 pkt