Największy pod względem wielkości aktywów bank świata - chiński Industrial and Commercial Bank of China - chce współpracować z Bankiem Gospodarstwa Krajowego - dowiedziało się Polskie Radio. Podczas wizyty w Pekinie szefa polskiej dyplomacji Grzegorza Schetyny doszło do podpisania listu intencyjnego przez przedstawicieli obydwu instytucji finansowych.

Reklama

Choć na razie to tylko list intencyjny, zadowolenia z faktu podpisania takiego dokumentu z największym bankiem świata nie kryje prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Kacprzyk. Tak jak wspominał dzisiaj nasz partner z ICBC, w sferze ich zainteresowania leży m.in. inwestowanie czy bezpośredni udział w inwestycjach infrastrukturalnych. Ponieważ BGK jest bankiem, który też specjalizuje się w tego typu inwestycjach, jest polskim bankiem rozwoju, to wydaje mi się, że mamy wiele wspólnych tematów i przy okazji tych tematów będziemy szukali możliwości aktywnej współpracy- mówi Polskiemu Radiu prezes BGK.

ICBC jest jednym z dwóch chińskich banków, które już są obecne w Polsce. Od trzech lat z rzędu bank ICBC plasuje się na pierwszym miejscu listy Global 2000 magazynu Forbes, która jest rejestrem najpotężniejszych publicznych spółek świata.


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /em/ kry