W Europie kontrakty na Euro Stoxx 50 zyskują 1,003 proc., FTSE 100 futures rosną o 0,444 proc., CAC 40 futures zwyżkują o 0,807 proc., a DAX - rosną o 0,701 proc. Grecki rząd Aleksisa Ciprasa ma przedstawić w poniedziałek pierwszą listę reform, by potwierdzić kompromis osiągnięty w Brukseli w sprawie kontynuacji wsparcia finansowego dla kraju.

Reklama

Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się w piątek, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform. Pierwsza lista reform ma być oceniona przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu (KE, MFW, EBC).

Do końca kwietnia lista ma być uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena realizacji uzgodnień przez Grecję pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Grecja zobowiązała się też, że nie podejmie jednostronnie decyzji, które oznaczałyby wycofanie się z uzgodnionych już reform i negatywnie wpłynęłyby na sytuację finansową, ożywienie gospodarcze czy stabilność finansów. Program pomocowy dla Grecji, który uchronił ją przed bankructwem, miał wygasnąć 28 lutego.

ZOBACZ TAKŻE: UE: Jest porozumienie w sprawie pomocy finansowej na Grecję>>>