Flaps to „zupa z wkładką”, ale też parówki w zakładowej stołówce, choć coraz częściej także zwykły bon podarunkowy o równowartości około 200 zł miesięcznie. W zderzeniu z przywilejami górniczymi, takimi jak 14-tki, to niewiele, ale to właśnie ten spór może być bezpośrednią przyczyną strajku w jastrzębskich kopalniach. Negocjacje w tej sprawie na razie nie przynoszą efektów.

Reklama

Zarząd spółki uważa, że zgodnie z § 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, obowiązek zapewnienia posiłków profilaktycznych przez pracodawcę dotyczy tylko tych pracowników, którzy pracują pod ziemią i w warunkach szczególnie szkodliwych na powierzchni. W związku z tym w styczniu 2014 r. podjęli decyzję „o zaprzestaniu wydawania posiłku profilaktycznego pracownikom powierzchni, w tym administracji, którzy nie spełniają wymogów rozporządzenia”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Oszustwa na porządku dziennym? Górnik mówi o pracy na kopalniach i fałszowaniu >>>

Jak tłumaczy Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW, rozporządzenie bardzo wyraźnie wskazuje tych pracowników, którym pracodawca powinien rekompensować wydatek energetyczny posiłkiem profilaktycznym, definiując nawet wysokość kilokalorii zużytych podczas pracy.

- Zarząd spółki wychodzi z założenia, że rozwiązania uprawniające wszystkich pracowników kopalń i Zakładu Logistyki Materiałowej do posiłków profilaktycznych są sprzeczne z oczekiwaniami tych, którym posiłki profilaktyczne bezsprzecznie się należą, albowiem stawiają na równi pracowników wykonujących prace związane z wysiłkiem fizycznym z tymi, którzy kryteriów rozporządzenia Rady Ministrów nie spełniają- mówi Jabłońska-Bajer.

Reklama

Jednak związkowcy mówią zarządowi: nie. W piątek we wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej zorganizowane zostaną masówki informacyjne dla pracowników. Z kolei w poniedziałek (26 stycznia) w spółce rozpocznie się referendum strajkowe. Śląsko-dąbrowska Solidarność prostuje, że nie tylko o posiłki chodzi. W środę zarząd JSW wypowiedział trzy porozumienia zbiorowych, m. in. o deputacie węglowym.

Spółka chce w ten sposób zaoszczędzić kilkaset milionów złotych.

Jednak według zarządu spółki posiłki są bardzo ważnym elementem sporu, bo stanowią formalny pretekst do rozpoczęcia sporu zbiorowego z pracodawcą. Przedstawicielka JSW mówi, że zorganizowanie strajku w celu przywrócenia posiłku profilaktycznego dla pracowników powierzchni, m.in. administracji i pracowników oddelegowanych do pracy związkowej, którzy nie pracują w warunkach szczególnie szkodliwych, będzie skrajną nieodpowiedzialnością w stosunku do pracowników w obliczu trudnej sytuacji branży górniczej, w tym Jastrzębskiej Spółki Węglowej.