Spółki ukarane to Aegon TU na Życie, Idea Bank, Open Finance, a także Raiffeisen Bank Polska za praktyki przejętego Polbanku EFG.

Reklama

Prezes UOKiK-u Adam Jasser wyjaśnia, że napiętnowane firmy lekceważyły przepisy i dobre obyczaje. Wprowadzały w błąd konsumentów sprzedając skomplikowane produkty finansowe bez informacji o ponoszonym przez klienta ryzyku i kosztach.

Wiceprezes Urzędu Dorota Karczewska podkreśla, że nabrani na polisolokaty konsumenci skarżyli się na to, że byli wprowadzani w błąd. Wiele osób myślało, że zakłada lokatę, podczas gdy oferta jest bardziej złożona i trudna do zrozumienia także dla wielu ekspertów.

Poszkodowali klienci mogą składać reklamacje w firmach, od których kupili polisolokaty. Kolejnym krokiem jest możliwość zgłoszenia się do rzecznika ubezpieczonych oraz dochodzenie odszkodowania w sądzie.

Spośród ukaranych firm najwięcej , bo ponad 23 miliony złotych, zapłaci Aegon TU na Życie. Na Raiffeisen Bank Polska nałożono karę w wysokości ponad 21 milionów, na Ideę Bank ponad 4 miliony, a na Open Finanse ponad półtora miliona złotych. Decyzje nie są ostateczne i przedsiębiorcy mogą się od nich odwołać do sądu.