Amerykańskie i unijne restrykcje zakładają zamrożenie rosyjskim firmom dostępu do zagranicznych technologii. Obejmuje to także zakaz współpracy z zachodnimi koncernami w Arktyce.

Reklama

Według szacunków na Morzu Karskim mogą znajdować się podobne złoża ropy jak w Arabii Saudyjskiej. Igor Sieczin w oświadczeniu podkreśla, że pole naftowe, gdzie dokonano odkrycia zostanie nazwane "Pabieda", z rosyjskiego - zwycięstwo.

Mimo tego sukcesu, jeszcze nie wiadomo czy ropa z tego odwiertu może być pozyskiwana na skalę komercyjną. Rosnieft będzie analizował kolejne próbki.

W 2011 roku Exxon i Rosnieft podpisały umowę wartą 3,2 miliarda dolarów na eksploatację złóż arktycznych. W ubiegłym tygodniu amerykański Departament Skarbu udzielił zgody Exxonowi na krótkie przedłużenie trwających półtora miesiąca prac w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie sankcji.

Wcześniej, jak podaje Reuters, koncern przeznaczył 6 milionów dolarów na lobbowanie w amerykańskim rządzie bardziej umiarkowanego podejścia Waszyngtonu do kwestii sankcji.