Gigantyczna kwota zostanie wypłacona w ramach ugody z amerykańskim departamentem sprawiedliwości. Dzięki niej grupa finansowa, do której w Polsce należy Bank Handlowy, uniknie procesu sądowego w sprawie narażenia swoich inwestorów na straty.

Reklama

Według dziennika "New York Times" droga do ugody była długa, a początkowo Citigroup proponowało blisko 400 milionów dolarów przy żądaniach Waszyngtonu dochodzących do 12 miliardów. Na powodzeniu negocjacji zaważyło ujęcie odpowiedzialnego za atak na amerykańską placówkę dyplomatyczną w Benghazi. Prokuratorom zależało na podkreśleniu, że walczą z odpowiedzialnymi za kryzys finansistami Wall Street. Departament sprawiedliwości gotowy był w czerwcu na rozpoczęcie sądowej batalii przeciw bankierom, ale uwaga amerykańskiej opinii publicznej skupiła się na kwestii Benghazi - pisze "NYT". Ostatecznie dało to czas na przygotowanie ugody.

Wcześniej podobne porozumienie zawarł JP Morgan, który zgodził się zapłacić 13 mld dolarów za swoje działania sprzed kryzysu.