Innowacyjność:

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris (Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego) - najbardziej znany polski producent kosmetyków pielęgnacyjnych, powstały w 1983 roku. Jako pierwsza firma kosmetyczna w Europie zaproponowała użycie witaminy K w kosmetyce oraz jako pierwsza firma na świecie wykorzystała kompleks FitoDHEA + folacyna.

Reklama

Medicalgorithmics S.A. (Instytucja Zgłaszająca: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej) - polska firma działająca w branży wysokiej technologii od 2005 roku. Dostawca rozwiązań systemowych i algorytmicznych w diagnostyce kardiologicznej - PocketECG to najbardziej zaawansowany technologicznie na świecie system do zdalnego monitorowania zaburzeń pracy serca.

Selvita S.A. (Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego) - największa innowacyjna firma biotechnologiczna z obszaru badań nad nowymi lekami w Polsce, powstała w 2007 roku w Krakowie. Jako pierwsza i jedyna firma w Polsce może poszczycić się 3 skomercjalizowanymi projektami leków innowacyjnych.

Reklama

Obecność na Rynku Globalnym:

Delphia Yachts Kot (Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego)- największa stocznia w Polsce produkująca jachty żaglowe - rocznie zakład opuszcza ponad 260 jachtów żaglowych i 1420 motorowych. Eksport stanowi ponad 70% całkowitej sprzedaży firm, z czego 98% trafia do Europy Zachodniej. Firma na polskim rynku od 1990 r.

Grupa Azoty S.A. (Instytucja Zgłaszająca: Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych) – jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje 2. pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. W latach 2009–2012 produkty Grupy Azoty znajdowały nabywców w ponad siedemdziesięciu krajach świata.

Reklama

Solaris Bus & Coach S. A. (Polska Rada Biznesu) – firma rodzinna i czołowy w Europie, polski producent m.in. autobusów miejskich, trolejbusów, autobusów międzymiastowych. Od 1996 r. firma wyprodukowała ponad 10000 autobusów, które jeżdżą po drogach 28 krajów, w ponad 500 miastach.

Ład Korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu:

Grupa Polskie Składy Budowlane S.A. (Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego) - na rynku od 16 lat, największa i najszybciej rozwijająca się sieć hurtowni materiałów budowlanych. Od kilkunastu lat obejmuje swoim mecenatem wydarzenia kulturalne, sportowe, społeczne i edukacyjne w regionie świętokrzyskim. Grupa zrzesza 331 małych i średnich, rodzinnych firm z terenu całej Polski, które prowadzą handel w ponad 500 sklepach.

ING Bank Śląski (Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego) - bank przestrzega zasad ładu korporacyjnego określonych w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW w Warszawie, stosuje Zasady Dobrej Praktyki Bankowej wydane przez Związek Banków Polskich. Od 2009 roku obecny w indeksie spółek odpowiedzialnych społecznie - RESPECT Index. Twórca Fundacji ING Dzieciom i Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Mesko S.A. (Instytucja Zgłaszająca: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej) - producent światowej klasy wyrobów i zespołów do wszystkich rodzajów amunicji i rakiet, używanych przez Siły Zbrojne RP i podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. W ramach ładu korporacyjnego firma jako pierwsza w Polsce rozpoczęła wdrożenie i organizację pionierskiego rozwiązania w zakresie konsolidacji spółek o podobnym profilu ofertowym.

Zielona Gospodarka:

Ceramika Paradyż sp. z o.o. (Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego) - wiodący polski producent płytek ceramicznych, pionier w zakresie wdrażania nowatorskich rozwiązań w produkcji i wzornictwie nie tylko na krajowym rynku. Produkty powstają w pięciu zakładach produkcyjnych wyposażonych w nowoczesny i zaawansowany park maszynowy i zyskują uznanie klientów w prawie 40 krajach świata. Firma posiada m.in. własną oczyszczalnię ścieków, centralny system odpylania.

General Motors Manufacturing Poland (Instytucja Zgłaszająca: Konfederacja Lewiatan) - należy do spółki Opel/Vauxhall, będącej europejskim oddziałem koncernu General Motors. Zakład 3 500 osób. Dzięki wszystkim działaniom ograniczającym zużycie energii na przestrzeni lat 2000-2010, przy wzroście o 70% zdolności produkcyjnych, zmniejszono całkowite zużycie energii.

Grupa Azotowa Zakłady Azotowe Puławy S.A. (Instytucja Zgłaszająca: Business Centre Club) - ponad 50 lat tradycji, ugruntowana pozycja silnego gracza branży nawozowej i chemicznej na rynkach polskim i międzynarodowym. W ramach Ramowego Systemu Zarządzania "Responsible Care" co roku deklaruje ponadnormatywne działania na rzecz ochrony środowiska i bezpieczeństwa (2013 r. – budowa instalacji odsiarczania spalin za 250 mln zł).

Trwały Sukces:

Asseco Poland S.A. (Instytucja Zgłaszająca: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych) – funkcjonująca od ponad 20 lat największa polska firma informatyczna na Giełdzie Papierów Wartościowych. Konsekwentnie realizuje strategię rozwoju, ukierunkowaną na budowę kompetencji eksperckich i rozwój własnych produktów. Obecna w większości krajów europejskich, Izraelu, USA, Japonii, Kanadzie.

Grupa Adamed (Instytucja Zgłaszająca: Unia Miasteczek Polskich) - polska firma farmaceutyczno–biotechnologiczna, producent ponad 250 produktów nowej generacji, oferowanych pacjentom z ponad 40 krajów świata. Firma, powstała w 1986 roku, od ponad 27 lat odnotowuje stabilny wzrost. Od początku istnienia firma prowadzi własną działalność badawczo-rozwojową, w ciągu ostatnich 5 lat przeznaczając na ten cel ponad 200 mln zł.

SELENA FM S.A. (Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego) - globalny producent i dystrybutor chemii. Firma, obecna na rynku od 1992 roku, przez lata wypracowała silną pozycję na rynku chemii budowlanej i jest jedną z najlepiej rozwijających się na Dolnym Śląsku. Jest jednym z trzech największych światowych producentów piany poliuretanowej używanej do montażu okien i drzwi. W skład Grupy wchodzi 30 spółek na całym świecie.

Po raz pierwszy Kapituła Nagrody Gospodarczej wybrała nominowanych w nowej kategorii Trwały Sukces, powstałej z inicjatywy Prezydenta z okazji 25 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu.

Już 2 czerwca br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się finałowa Gala XII edycji, podczas której Prezydent RP przyzna wyjątkowe statuetki laureatom w pięciu kategoriach.

Tego samego dnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich Prezydent uroczyście otworzy II Powszechną Wystawę Krajową „Konkurencyjna Polska 1989-2014”. Wystawa ta oraz towarzyszące jej konferencje i seminaria, zaprezentują osiągnięcia dwudziestopięciolecia wolności w czterech strefach: Gospodarka, Samorząd, Kultura, Obywatel.