Mateusz Szczurek nowym ministrem finansów

| Aktualizacja:

Mateusz Szczurek, dotychczasowy główny ekonomista ING Banku, zastąpi Jacka Rostowskiego na stanowisku ministra finansów. Stanowisko wicepremiera nie będzie już jednak przypadało szefowi tego resortu.

wróć do artykułu
  • ~Palacz
    (2013-11-21 00:39)
    Szczurek, obniż dla Polaków uciażliwe wysokie akcyzy i podatki na papierosy! http://dev33.tocowazne.pl/tl/to-co-wazne-w-tytoniu
  • ~platnik
    (2013-11-20 23:55)
    Vincenta trzeba aresztować, zanim nawieje z naszego kraju. Z Tel Awiwu nam go nie wydadzą.
  • ~Giga
    (2013-11-20 19:55)
    Ingo Tobie dodać do 1500 aż 80 złotych na rok, to Ty dopiero zaszalejesz finansowo, hohohoho ho. A gdzie inflacja? Może napiszesz Polakom, ile wynosi roczna inflacja w Polsce, Mądralo!
  • ~xxx
    (2013-11-20 19:48)
    A ten cyniczny, arogancki i zakłamany oszust z Ministerstwa Finansów po zadłużeniu Polski na 300 miliardów zwiewa jak szczur z tonącego POdestu do koryta i zostawia następnego naiwniaka Szczurka, żeby palił głupa i dalej mamił społeczeństwo. Prokuratura powinna wydać zakaz opuszczania kraju dla tego bandyty, żeby można było go postawić przed sądem lub trybunałem Stanu !!!
  • ~Kopulujący ArcyBiskup
    (2013-11-20 18:21)
    Niezły yebaka ten Szzcurek, 5 dzieci oficjalnie, a na boku ???
  • ~Ingo
    (2013-11-20 16:13)
    Młody jest i dlatego wszedł w to bagno.
    Rostowski powinien być w tym do końca kadencji . A tak pojedzie sobie do Londynu i będzie wymądrzał się czego by nie zrobił gdyby mógł.
    Zobaczymy co zrobi Szczurek jak zacznie wyciągać trupy z szafy pozostawione mu przez Rostowskiego.
    Tusk zeszmacił wielu, zeszmaci i Szczurka, który niedługo będzie przeklinał dzień w którym dał się tak omamić.
  • ~Obserwator
    (2013-11-20 15:47)
    Do karmen moim skromnym zdaniem jednak tuskl pzreszkadza działać Polakom.
    Poprzez podnoszenie podatków, składki rentowej czy likwidacje szeregu ulg. poprzez zmniejszanie inwestycji publicznych.

    Na poparcie mojej tezy przytoczę fakt, iż objawia się to sopadkiem konsumpcji wewnętrznej, a ztem polskie firmy mniej sprzedają. Mniejsze inwestycje publiczne oznaczją spadek zamówień dla firm.

    Nie zapominajmy o doktrynie Tuska i Rostowskiego, która mówi, iż należy karać pzredsiębiorców i zabierać im majątki by załatać dziurę w finansach.

    Znam osobiscie przykład pzredsiębiorcy, który w urzędzie skarbowym nie otzrymał rzetelnych informacji jak ma się zachować w pewnej sytuacji prawnej, po kilku latach skarbówka stwierdziła, ze zrobil to nie zgodnie zprawem. Ndano mu olbrzymią kare w w yniku której splajtował, a wraz z nim na bruk poszło 15 ludzi, których zatrudniaół.

    Tak, to jest przeszkadzxanie. Bardzo poważne pzreszkadzanie.
    To tusk rządzi, powinien zmieniać prawo by było proste i klarowne, a uzrędnicy ponosili odpowiedzialnosć za brak rzetelnosci. A nie pzredsiebiorcy. W Irlandii czy Wlk. Brytanii nikt nie karze pzredsiebiorców robia to w ostatecznosci! Zupełnie na odwrót niż i nas, też mam przykład znajomych.

    Takze Tusak i jego zrąd bardzo pzreszkadza.
  • ~Obserwator
    (2013-11-20 15:38)
    W oddzielnej wypowiedzi zajmę sie brakiem recesji w PL.
    Otóż tylko na papierze nie mamy recesji i rośnie PKB. Fakty są takie, żę rośnie bezrobocie, mimo olbrzymiej emigracji, pensje najczęściej występujące stoją w miejscu na bardzo niskim poziomie, a ceny rosną. Zatem jest kryzys, bo polskie społeczeństwo jest coraz biedniejsze.
    A wzrost 1,9 nie powoduje wzrostu poziomu życia, a wręcz jego spadek. Żeby w Polsce zaczął rosnąć pozniomżyci ajest potzrebny wzrosy co najmniej 4%!!!

    W Niemczech w których w 2009 była recesja nie zwzrosło bezrobocie, pensje wzrosły, mimo imigracji do tego karju bezrobocie wynosi tam 7% Da się? Da!!
    A wzrsot w RFN jest ,mniejszy.
    Dlaczego tak się dzieje?
    Otóż wskażniki PKB to suche statystyki. A rzeczywistiość jest inna. Oficjalnie wg statystyk nie ma u ans recesji, ale w rzeczywistosci jest. A ważniejsza jest rzeczywistośc niż statystyki.

    Wg MFW w 2008 roku PKB nominalni Polski wyniosło 567 mld $, a w 2012 roku 468 mlb $, zatem straciliśmy 100 mld nominalnego PKB!!!

    Tak, jest recesja. tylko RTusk to ukrywa.

    Proiszę państwa spójrzcie w statystyki MFW, poczytajcie jak prezes GUS zmienia metodologie liczenia wzrostu PKB i bezrobocia, a przekonacie się, zę statystyki w małym stopniu odzwierciedlają rzeczywistosć.

    A Tusk wykorzyustuje nie wiedzę ludzi, by ich przekonać do siebie.
  • ~Realista
    (2013-11-20 15:37)
    "Z tego co podaje GUS to bezrobocie wynosi 13% a nie 15%, więc kłamiesz,"

    Co to ma być? Papaj Jesteś małomyślącym dzieckiem z brakiem równowagi psychicznej oraz brakiem wychowania? Nie masz podstaw twierdzić, że Obserwator kłamie ponieważ to, że GUS przedstawia bezrobocie na poziomie 13% nie oznacza, że tak jest Ty łatwowierny DUPKU w dodatku nazywasz kogoś kłamcą!
    Umiesz czytać? To poszukaj sobie firm które analizują bezrobocie na świecie takie jak HSBC, JPMorgan itp. I zonaczysz, że nie masz racji z bezrobociem. Są to firmy nie opłacane przez rząd Tuska. Uważam, że Jesteś człowiekiem ograniczonym umysłowo, myślisz, że to co napiszą to prawda? Tym bardziej urząd opłacany przez Tuska... Realna stopa bezrobicia w polsce to min. 15,4%!!! Zaznaczam, że w tym przypadku jest to opcja najbardziej optymistyczna, która ma pewne założenia oznaczające zaniżanie swoich analiz. W większości firm analitycznych, u nas bezrobocie oscyluje w granicach 17% w jednej firmie doszło nawet do 19,6% co też nie jest bzdurą ponieważ rodzaj analiz z ich perspektywy rzeczywiście daje takie bezrobocie w rzeczywistości!!! Nikt tutaj nie pisze o 13% gdzie 13% było w 2008 roku!!!

    Następna sprawa wzrost cen??? Napisałeś: "Wzrost cen w roku 2012 to 3,7%, płaca średnia nie wzrosła, ale tylko dlatego, że zamrożone są płace w budżetówce, w sektorze przedsiębiorstw wzrost był ok 4%"

    Właśnie jak ładnie napisane "ale tylko dlatego..." Hahaha co to ma być???
    Jesteś takim imbecylem, że piszesz komentarz na pewien temat o którym nie masz wogóle pojęcia. Średni realny wzrost cen w polsce w roku 2012 to 4,1% nie jak napisałeś 3,7% które są dosłownie wyssane z palca!!! a wzrost cen w sektorze biznesowych dochodzi do 5,5%!!! a nie 4% co jest kompletną bzdurą!!!
    Średnia realna pensja netto w polsce to 1470zł O tym nie wspomniałeś bo po co prawda??? Według firm badających bardzo dogłębnie rynek polski średnia pensja waha się od 1420zł do 1550zł!!! a dokładniej są to wynagrodzenia ponad 40% społeczeństwa. Według badań ONZ 13.532.184 osoby żyją poniżej minimum biologicznego gdzie dzienny wydatek na utrzymanie jednej osoby to 7,73zł więc 231,90zł/ miesiąc!!! W polsce żyje aktualnie 37mln ludzi z czego 7mln 215 tysięcy jest bezrobotnych. Oblicz sobie ile % to 7mln z 37!! Podpowiem Ci. To 19,5%!!! A Ty nadal twierdzisz, że 13%??? Hahhahaahhahahhahahhaahhahahaahhahahhahaahhahahahahahhahah
    TOTALNY KRETYN! Nie udzielaj się więcej w wypowiedziach!!!
  • ~Obserwator
    (2013-11-20 15:29)
    Do papaj
    Odnośnie płac.
    Mówisz tylko i wyłącznie o suchych statystykach. Owszem, statystycznie średnie pensje nie wzrosły przez budzetówkę, lecz średnią pensja nikt nie zarabia! Jak to możliwe? Otóż najczęściej występujacą płacą w PL jest 1500 zł na ręke. Średni natomiast powstała z wliczeniem pensji prezesów itp
    Zatem nie należy brać średniej pod uwagę lecz modę czyli 1500.
    Któs kto zarabia 1500 zyje w skrajnym ubóśtwie. A wzrost płac w pzredsiębiorstwach to wzrost płac prezesów, dyrektorów, zatem niewielkiej grupy. Reszta ok 90% bez zmian, marne 1500. Drugą najczęściej występujacą płacą jest 1200 na reke. Czyli jeszcze gozrej. Ludzie tak zarabiający, większosć z nas Polaków, żyja w skrajnej biedzie.

    Co do bezrobocia to weź pod uwagę, ze conajmniej 1 mln Polaków pracuje za granicą, gdyby oni wrócili do Polski, bezrobocie byłoby 20%!!! Żenada wręcz. Zatem nie mów, ze kłamie. Such statystyki GUS-u to tylko papier, a rzeczywistosc jest inna.

    Nie wiesz na czym polega nisczenie służby zdrowia?
    Otóż na ograniczniu dostępu do specjalistów, na tym, że człowiek z rakiem musi 2 lata czekać w kolejce!!! To jest nienormalne. Na tym, że kobiecie karzą 8.000 zapłacić za karetke, chociaż wezwała ją zgodnie z prawem. To wina Tuska, bowiem on rządzi, powinien to zamienić. Skoro system był zły to logiczne, że bez zmian będzie pogaraszał się i tak jest. Poza tym Tusk dokonał likwidacji wielu placówek, zmuszając ludzi do prywatnych usług medycznych pozostawiając wszytkie, wysokie opłaty na służbę zdrowia, która w połowie jest prywatna.
    Edukacja? poziom polskiej edukacji spadł drastycznie w ostatnim czasie. Wszyscy znawcy tematu o tym mówią. porozmwiaj z doktorami wykładającymi na uniwerkach. Czyja to wina? Boga? Nie! Tuska, bo on rządzi. On podejmuje reformy.

    jesli nie wierzysz w wsadzanie niewinnych obejrzyj program "pństwo w państwie". Sam osobiście znam takie przykłady, oczywiście z wiadomych względów nie wymienie przykładów.

    Polska 105 mld nie dostała za dobre gospodarowanie, tylko dlatego, ze jest duza.
    Poza tym wiele pieniędzy zostało zmarnowane. a sam fakt, że cała infrastruktura budowana jest z pieniędzy unijnych, a nie naszych świadczy o naszej słabości. Kraj dobrze prowadzony jest bogaty i ma swoje pieniadze na drogi, a nie bierze od innych. Jesteśmy sępami Europy i budujemy z apieniadze Francuzów i Niemców. Tu masz kunszt Tuska, ze nie mamy własnych pieniędzy.

    Wszytsko co Tusk mówi to propaganda.
  • ~Karmen
    (2013-11-20 15:09)
    W gabinecie brak tylko Milera z czerwonej zarazy bo to kolega Pułtuska
  • ~Karmen
    (2013-11-20 15:06)
    Do "Obserwator". To dobrze,że w merytorycznej dyskusji są różne zdania i oceny. Ale trzeba zauważyć,że Polska w ostatnich,kryzysowych latach wypada najlepiej w Europie. To oczywiście zasługa pracujących na ten sukces Polaków. I dobrze,że Rząd Polakom nie przeszkadzał w rozwijaniu przedsiębiorczości wrodzonej. Dlatego należy zaufać Premierowi,że dalej tak będzie. Pozdrawiam miło.
  • ~Gienek
    (2013-11-20 14:29)
    Człowieka można ocenić po czynach: czy wycofa się z antyreformy - nacjonalizacji 300 mld zł z OFE, czy zajmie się prawdziwymi reformami: likwidacją KRUS, przywilejów mundurowych, likwidacji Karty Nauczyciela, czy obetnie wydatki na armię o co najmniej 50%, czy zacznie ograniczać zatrudnienie w administracji, czy zaproponuję obniżki podatków, czy będzie je jedynie podnosił, jak jego poprzednik ?
  • ~Obserwator
    (2013-11-20 14:27)
    a wiesio13 czy PO ci płaci za to krytykowamie PiS?
    Fakt, PiS jest fatalne, ale PO jescze gorsze. Zamiast krytykowac nieudolnych PiS powinieneś wskazać ludziom na kogo powinni zagłosować i dlaczego.
    I napewno nie powinieneś wskazywać PO (argumenty masz w mojej wcześniejszej wypowiedzi)

    PO, PiS, SLD, PSL to są partie, które rządziły, były fatalne, nie powinny znaleźć się w następnym sejmie. Należy zagłosować na nowe partie, które nie rządziły. Nie splamiły się niekompetencją o mają lepsze programy, zatem mogłyby się sprawdzić.

    A gadanina wiesio13 jest poprostu bez sensu.
  • ~zatroskany
    (2013-11-20 14:25)
    Jeśli naprawdę jest dobry, to po co w tę kloakę się pchał.
  • ~Obserwator
    (2013-11-20 14:19)
    Do Karmen, twoja wypowiedź "tak reagują na dobre wieści z kręgu dobrej władzy" ewidentnie świadczy, iż uważasz obecny rząd za dobry. Muszę na to zareagować i zdecydowanie nie zgodzić się z tobą. Obecny rząd Tuska jest nieudolny, niekompetentny i tylko nadaje się do gnoju.

    Argumenty:
    Wzrost bezrobocia z 10% do 15%
    Zwiększenie zadłuzenia państwa. Szczególnie dług ukryty.
    Podwyższanie podatków i likwidacja ulg podatkowych.
    Zniszczenei służby zdrowia i edukacji w PL. Służba zdrowia i poziom edukacji jest w PL fatalny.
    Wsadzanie do więzień niewinnych
    Karanie przez skarbówkę przedsiębiorców i ograbywanie ludzi z majątku.
    Wzrost cen większy niz wzrost płac, zatem zubożenie społeczeństwa

    Wszystko co dobre, czyli rozbudowa infrastruktury nastąpiła za pieniądze UE, co nie jest w zaden sposób osiągnięciem Tuska.

    Efektem polityki tuska jest słaba gospodarka, fatalny stan finansów publicznych, skrajne ubóstwo Polaków. Chaos, korupcja, rządy sędziów, prokuratorów i urzędników, wyzyskiwanie i ograbianie przez nich zwykłych obywateli, słaba pozycja międzynarodowa Polski.

    Karmen uwżając, że rząd jest dobry, mam podstawy sądzić, że jesteś jakimś komornikiem albo innym urzędnikiem zarabiającym na niesczęściu reszty społeczeństwa. Bo tylko oni mogą takich nieudolnych ludzi Tuska i jego samego popierać.
  • ~Obserwator
    (2013-11-20 14:07)
    Nie zgadzam się z opiniami, że Szczurek będzie dobry. Młody wiek, dobre wykształcenie, praktyka nic nie znaczą. Przede wszystkim PL potrzebuje radykalnej reformy finansów i gospodarki. A te musi zacząć premier. A premier Tusk jest nieudolny i nie ma szans by takie reformy zaczął. Sam Szczurek wg wielu jest wstrzemięźliwy co do reform, poza tym Tusk napewno wybrał kogoś kto nie będzie mu się przeciwstawiał ( od dawna wiadomo, że Tusk jest autorytarny). Także nie może być dobrym ministrem i jestem pewien, że nim nie będzie!!!
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-11-20 14:01)
    PIS i
    Błaszczak:Jak wymienialiśmy Lepera na Lepera to
    była rekonstrukcja a teraz to ...
    Czy nie ma ten pan za grosz jakiegoś szacunku dla siebie?
    tylko Wy mogliście wymienić
    Leppera na Leppera. Drugich taki jak Wy już nie ma i dobrze.
  • ~andromeda
    (2013-11-20 13:50)
    Mam zaufanie do ludzi z pasją, a Szczurek jest zapalonym rowerzystą, rowerem podróżował m.in. u podnóża Himalajów, odwiedził też m.in. Iran, Etiopię, Argentynę, Chile, Ruandę czy Peru. Jest świetnie wykształcony, w opinii ludzi, którzy go znają kompetentny i błyskotliwy. Pisowców powinno zadowolić, że ma aż 5 dzieci. Trzymam za niego kciuki!
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-11-20 13:47)
    Wykształcenie świetne, minister przed 40 - stką i jeszcze w dodatku ojciec wielodzietnej rodziny.

    W zasadzie poza tym na czym zna sie Jaroslaw Kaczynski?
    Kiedys byl ponoc znawca PRL-owskiego prawa ...marksistowskiego kierowania szkola wyzsza !!!
    W zasadzie poza tym na czym zna sie Jaroslaw Kaczynski?
    Jaroslaw napisal prace doktorska pod tytulem "Rola cial kolegialnych w kierowaniu szkola wyzsza".
    Wczesniej zdal na piatke egzaminy
    z teorii prawa oraz z filozofii marksistowskiej.
    ...a co z jezykiem obcym,który byl wymagany w trakcie przewodu doktorskiego? Zero jezyka...
    Obcy równiez jest wymagany aby zaliczyc magisterke.
    Tymczasem obydwaj lech i jaroslaw...ani po polsku, ani po zadnym innym, równiez obcym.
    Jakiego oni jezyka uzywali w domu? wolskiego ???
    Polskiego?
    Jaroslaw - jakas niedorobiona magisterka, potem habilitacja i to pozwolilo mu szkolic oficerów Sluzby Bezpiecznstwa.
    Taki i z niego specjalista i znawca. prawa.
    hmmm
    ( praca doktorska JK
    "liczy 265 stron, z których 36 zajmuja przypisy, bibliografia (121 pozycji, wsród nich nawet artykul Jerzego Urbana "Feudalowie i wasale" z "Polityki")
    i wykaz przywolywanych aktów prawnych. Ma tylko trzy rozdzialy". )
    Uwaga...trzy rozdzialy-lacznie ze wstepem...!
    Jaroslaw nigdy nie zrobil habilitacji!
    to cwany gapa, tylko robi z siebie smutna pieeerrdole
    http://polska.newsweek.pl/prawo-i-sprawiedliwosc--srebrny-uklad,95151,1,1.html

    A na kotach sie nie zna?

Może zainteresować Cię też: