Ożywienie gospodarcze stopniowo się umacnia, a z tego co dotychczas wiemy, III kw. zdaje się to potwierdzać. Podkreślam, że pozytywne zmiany są stopniowe - powiedziała wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Halina Dmochowska. dziennikarzom. Wcześniej podczas konferencji prasowej Dmochowska zwracała uwagę, że przy niskiej inflacji umacniają się pozytywne trendy w gospodarce w sferze realnej.

Reklama

Zmniejsza się niepewność firm, co daje dobre perspektywy działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw - powiedziała wiceprezes GUS. Dodała, że nieco poprawia się udział importu inwestycyjnego w całości importu oraz widoczne jest odtwarzanie się produkcji dóbr inwestycyjnych. Jednak w tym przypadku nie wiadomo, czy dotyczy to produkcji krajowej czy na eksport.

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki mówił ostatnio, że resort spodziewa się, iż wzrost gospodarczy przyspieszył do ok. 2,0 proc. r/r w III kw. tego roku z 0,8% w poprzednim kwartale, zaś w IV kw. br. powinien sięgnąć 2,0-2,5 proc. r/r. Ekonomiści bankowi spodziewają się wzrostu PKB w III kw. br. na poziomie 1,3-1,6 proc. r/r, zaś Ministerstwo Gospodarki - ok. 1,7 proc. r/r.

GUS opublikował wczoraj skorygowane kwartalne szacunki PKB za 2012 oraz za I i II kw. 2013 r. Wynika z nich, że wzrost PKB w I i II kw. br. (niewyrównany sezonowo) był zgodny z szacunkami przedstawionymi w sierpniu br. i wyniósł odpowiednio: 0,5 proc. r/r i 0,8 proc. r/r.