Reklama

W drugim kwartale tego roku PKB w Unii Europejskiej wzrósł o 0,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Średnia dla strefy euro była taka sama. Najlepszy wynik zanotowała Portugalia: wzrost PKB o 1,1% procent. W Niemczech, Czechach i Finlandii wzrost wyniósł 0,7%, w Polsce 0,4 %.

Ostatnie wyniki skomentował Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych. Dzisiejsze dane wskazują na to, że europejska gospodarka stopniowo nabiera rozpędu - napisał w oświadczeniu. Jego zdaniem jest to efekt skutecznej polityki prowadzonej w walce z kryzysem.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przestrzegł jednak przed zbyt wczesnym ogłaszaniem zwycięstwa w tej walce. Przed nami wciąż poważne wyzwania: wzrost gospodarczy jest niewielki, a różnice między krajami członkowskimi nadal znaczące, przed nami jeszcze długa droga - dodał Rehn.

Według danych Eurostatu, PKB Unii Europejskiej w drugim kwartale , w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku , był niższy o 0,2 %., a strefy euro o 0,7 proc.