Pod wspólnymi uzgodnieniami podpisali się szef Komisji - Jose Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, oraz Enda Kenny, premier Irlandii, kierującej pracami Unii.

Nad budżetem Wspólnoty, uzgodnionym w lutym przez unijnych przywódców, zebrały się czarne chmury. Nie byli z niego zadowoleni socjaliści i liberałowie uznając, że nie wszystkie ich postulaty zostały spełnione. Najnowsze uzgodnienia wychodzą naprzeciw oczekiwaniom europosłów.

Porozumienie przewiduje między innymi większą elastyczność w przenoszeniu niewykorzystanych pieniędzy w unijnym budżecie. To dobre porozumienie Europy, Europejczyków i europejskiej gospodarki - powiedział szef Komisji Jose Barroso. Teraz uzgodnienia zostaną przedstawione szefom grup politycznych.

To nie jest łatwy kompromis, muszę powalczyć o większość dla niego w Parlamencie - powiedział jego szef Martin Schulz. Od decyzji szefów grup politycznych zależy, czy unijny budżet będzie głosowany w przyszłym tygodniu na sesji plenarnej Europarlamentu i zostanie zaakceptowany, czy też decyzja zostanie odłożona do jesieni.