Istnieje niezbędna baza prawna do realizacji projektu Jamał-Europa-2. Tak szef Gazpromu Aleksiej Miller odpowiedział na pytanie dziennikarzy w Witebsku na Białorusi dotyczące tego projektu. Chodzi o międzyrządowe porozumienie między Rosją i Polską z 1993 roku o budowie systemu gazociągów dla tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Polski i dostawach rosyjskiego gazu do naszego kraju.

Reklama

Aleksiej Miller poinformował też, że są już wstępne oceny techniczno-ekonomicznych założeń budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Szef Gazpromu oświadczył, że zgodnie z memorandum, które niedawno zostało podpisane z polskim EuroPolGazem w Sankt Petersburgu, zostały rozpoczęte prace nad techniczno-ekonomicznym uzasadnieniem projektu Jamał-Europa-2, które zostaną zakończone do końca tego roku . Szef Gazpromu zaznaczył, że ich wyniki będą udostępnione opinii publicznej..
Zdaniem Millera, projekt budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego nie wymaga dużych nakładów i prace mogą być szybko wykonane.


3 kwietnia prezydent Władimir Putin polecił Gazpromowi przeanalizowanie możliwości realizacji projektu „Jamał-Europa-2” . Przewiduje on budowę gazociągu od granicy Białorusi przez terytorium Polski na Słowację w celu dostaw rosyjskiego gazu do państw centralnej Europy. 5 kwietnia Gazprom i EuroPolGaz podpisały w tej sprawie memorandum, które wywołało w naszym kraju wiele dyskusji.