Nie udała się próba przejęcia przez Gazprom kontroli nad rurociągiem jamalskim. Tak senator Stanisław Iwan z klubu PO komentuje działalność lobbingową kancelarii wynajętej przez spółkę EuRoPolGaz w Senacie.

Reklama

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową senator przyznaje, że na poprzednim posiedzeniu komisji gospodarki narodowej przedstawiciele tej kancelarii zaproponowali poprawki do Prawa energetycznego. Zmierzały one - jak mówi Iwan - do wyeliminowania polskiej spółki z zarządzania tranzytowym rurociągiem transportującym gaz z Rosji do Niemiec.

Dziś zostały one umieszczone w zestawie poprawek, ale warunkiem przyjęcia poprawki jest to, by ktoś z senatorów ją podjął. Ponieważ nie było chętnego, który zgłosiłby je jako swoje, tematu nie ma - powiedział senator. Zaznaczył, że w interesie Gazpromu jest to, by przejąć kontrolę nad rurociągiem jamalskim.
Gaz-System S.A to strategiczna polska firma, która zarządza całą siecią rurociągów przesyłowych w Polsce.

Unijne prawo nie pozwala, by firmy handlujące gazem, jak np. rosyjski Gazprom czy polska spółka PGNiG-e zarządzały rurociągami, gdyż spółki te mogłyby blokować konkurencji dostęp do rurociągów przesyłowych. EuRoPolGaz to spółka akcyjna utworzona przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i rosyjski Gazprom.