Zerowa tolerancja dla Lizbony. Trojka nie zamierza dać Portugalii więcej czasu na wywiązanie się z oszczędnościowych zobowiązań - informuje na swojej stronie internetowej dziennik Jornal I (czyt. żornal i)

Reklama

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego już wkrótce przybędą do Lizbony z nieplanowaną wcześniej wizytą. Wspólnie z rządem Pedro Passosa Coelho będą się zastanawiać nad nowymi cięciami po tym jak portugalski Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z ustawą zasadniczą część tegorocznego restrykcyjnego budżetu.

Według informacji Jornal I, trojka jedzie do Lizbony z zerową tolerancją i nowym planem oszczędnościowym. Międzynarodowe instytucje nie zamierzają dać Portugalii bardziej elastycznych warunków spłaty zobowiązań ani więcej czasu na obniżenie deficytu budżetowego do 5,5 proc. w tym roku i docelowo 2,5 proc. w 2015.

Niewykluczone, że teraz rząd Coelho będzie musiał przeprowadzić cięcia na znacznie większą sumę, niż planowane na najbliższe lata 4 miliardy euro. Bez tego nie ma mowy o kolejnej transzy międzynarodowej pożyczki, którą Lizbona otrzymała blisko 2 lata temu.