Portugalski premier listy pisze. W piśmie skierowanym do "trojki" szef rządu w Lizbonie przedstawił możliwe scenariusze kolejnych cięć, po tym jak Trybunał Konstytucyjny uznał część tegorocznego antykryzysowego budżetu za niezgodny z ustawą zasadniczą. Do dokumentu dotarła agencja informacyjna Lusa.

Reklama

Pedro Passos Coelho miał zapewnić szefów Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego, iż rząd jest przygotowany na to, by zastąpić niekonstytucyjne cięcia innymi, o tej samej wartości. Portugalski premier zaproponował między innymi stworzenie jednolitej listy płac dla sektora budżetowego, a także dostosowanie publicznego i prywatnego systemu emerytalnego i przepisów prawa pracy.

Szef rządu w Lizbonie zapowiedział także przyśpieszenie reform i cięć, zaplanowanych początkowo na przyszły rok. Jeszcze w tym roku premier chce w ten sposób zaoszczędzić kolejne 600 milionów euro. Oszczędności dotkną systemu opieki społecznej, edukacji, zdrowia, a także spółek publicznych. Passos Coelho podkreślił, że jego celem jest zwiększenie równości między obywatelami zatrudnionymi w sektorze budżetowym i prywatnym.