Minister skarbu zaprezentował w Sejmie informację na temat sytuacji Polskich Linii Lotniczych. Program restrukturyzacji spółki zakłada, że w 2014 roku odzyska ona rentowność. Zdaniem ministra podjęte w tym roku działania, bolesne dla spółki i dla kooperantów, przyniosą 150 mln złotych oszczędności w 2013 roku.

Reklama

Mikołaj Budzanowski powiedział również, że jednym z elementów restrukturyzacji PLL LOT jest pozyskanie inwestora finansowego i branżowego. Zdaniem Budzanowskiego doświadczenia innych krajów wskazują, że nie należy obawiać się takiego rozwiązania.

Warto postawić sobie pytanie czy Lufthansa należy do rządu niemieckiego, czy Air Italia należy do rządu włoskiego, czy AIR France należy do rządu francuskiego, czy Austrian Airlines czy Swiss-er - również narodowi przewoźnicy czy należą do państwa - nie. Nie należą i te spółki mogą się normalnie rozwijać. Więc nie bójmy się, że w przyszłości wejdzie inny właściciel - prywatny - mówił

Minister zastrzegł, że wejście do spółki inwestora prywatnego obwarowane będzie kilkoma warunkami. Będzie musiała być zachowana tożsamość narodowego przewoźnika, warszawska siedziba spółki oraz centrum obsługi na lotnisku Chopina.