Otwarty w czerwcu 2011 r., po trzech latach budowy, PX/PTA – jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie kompleksów petrochemicznych – już po roku zostanie zamknięty do remontu. I to na miesiąc.

Reklama

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, są zdziwieni. W płockim koncernie zapewniają, że instalacja jest sprawna, a planowany na koniec czerwca postój remontowo-technologiczny związany jest wyłącznie z koniecznością okresowego przeglądu stanu technicznego aparatów i urządzeń. Prace remontowo-serwisowe zakończone zostaną w lipcu. Długość okresu remontowego zależna jest od zapowiedzianych postojów innych instalacji – wyjaśnia Beata Karpińska z biura prasowego PKN Orlen.

Wątpliwości budzi jednak to, że poza czyszczeniem urządzeń i przeglądem Orlen zleci firmie serwisowej także prace budowlane i elektryczne oraz roboty izolacyjne.

Co więcej, zaplanowany za dwa miesiące postój PX/PTA nie będzie pierwszym w tym roku. Orlen już w lutym wstrzymał pracę instalacji. Powód? Postój wiosenny zaplanowany był na marzec, ale został przeprowadzony wcześniej, w celu wprowadzenia modyfikacji projektowych jeszcze przed zakończeniem okresu gwarancyjnego, upływającego w lutym – tłumaczy Beata Karpińska. Jak podkreśla, dzięki temu prace optymalizujące proces produkcji wykonano w terminie pozwalającym obserwować uzyskane efekty jeszcze w okresie gwarancyjnym.

PX/PTA to jedna z najdroższych inwestycji Orlenu. Instalacja, która kosztowała miliard euro, może produkować rocznie milion ton paraksylenu i kwasu tereftalowego, służących do wytwarzania granulatu wykorzystywanego w przemyśle tworzyw sztucznych, głównie przy produkcji butelek, opakowań i folii. PX/PTA ma też istotnie poprawić wyniki koncernu. Dzięki instalacji w 2011 r. Orlenowi udało się poprawić zysk operacyjny segmentu petrochemicznego o 120 proc. I to pomimo nie najlepszej sytuacji na rynku petrochemikaliów. Niższe marże rekompensowały płockiej spółce wysokie notowania paraksylenu oraz wzrost sprzedaży PTA i tworzyw sztucznych. Orlen liczy, że dzięki kompleksowi PX/PTA w przyszłości jego zysk operacyjny skoczy o 400 mln zł rocznie.

Wśród odbiorców produkcji nowej instalacji Orlenu są firmy z Europy Zachodniej i z Azji.

PX/PTA to pierwsza duża inwestycja w dodatkowe moce wytwórcze na polskim rynku chemicznym od 2005 r. Moce produkcyjne instalacji PX wynoszą 400 tys. ton paraksylenu rocznie, natomiast instalacja PTA ma zdolność produkcyjną 600 tys. ton kwasu tereftalowego rocznie, co stanowi 20 proc. europejskiej produkcji.