Pasażerowie podróżujący z Warszawy do Gdańska pociągami „Neptun”, „Norwid” i „Kaszub” zapłacą za bilet do 50 proc. mniej. Spółka zdecydowała się na zmianę kategorii pociągów – z Express i Express InterCity na TLK. Mimo że w TLK cena biletu jest niższa, pociągi mają być zestawione z wagonów wyższej klasy. We wszystkich kolejarze utrzymają rezerwację, a koszt miejscówki zamiast 16 i 12,5 zł wyniesie 5 zł.
Reklama
Z powodu modernizacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe 350 km linii E-65 Warszawa – Gdynia pasażerowie pokonują tę trasę w 5,5 godz. Kolej przegrywa konkurencję o pasażerów m.in. z Polskim Busem, Eurolotem i OLT Express. PKP IC odnotowało spadek liczby pasażerów z 51,8 mln w 2009 r. do 36,5 mln w 2011. Kolejarze obiecują, że podczas Euro 2012 czas przejazdu wyniesie 4 godz. 15 minut, ale tylko dla niektórych pociągów.
Ale Intercity po cichu wprowadza też zmiany niekorzystne. Część pociągów pojedzie drogą okrężną, niektóre kursować będą w skróconej relacji, np. Express „Małopolska” jadący dotychczas z Przemyśla do Trójmiasta będzie kursować na trasie Kraków-Płaszów – Trójmiasto. Szczegóły zmian na stronie www.intercity.pl.