Kryzys strefy euro obnażył wady unii walutowej, a jej liderzy będą musieli podjąć pilne działania, jeśli chcą by euro przetrwało, powiedział Warren Buffett telewizji CNBC.

Reklama

- System w takiej formie, w jakiej obecnie funkcjonuje ma wielką wadę. Samymi słowami nie da się jej naprawić. Europa musi albo się bardziej zjednoczyć, albo poczynić inne kroki, bo ten system nie działa - powiedział Buffett w wywiadzie.

Zapytany czy jego zdaniem unia walutowa przetrwa obecny kryzys, Buffett odpowiedział: „Jest to teraz wątpliwe”.

Zdaniem inwestora kryzysu zadłużenia eurolandu nie można porównywać z zadłużeniem Stanów Zjednoczonych, ponieważ system euro ma poważną wadę.

- 17 państw zrezygnowało ze swojego prawa emitowania obligacji we własnej walucie. Stany Zjednoczone mają taką możliwość – powiedział.

Słynny inwestor powiedział, że nie ma pojęcia, jak zakończy się kryzys zadłużenia eurolandu, pisze Reuters. Buffett przyznał jednak, że dostrzega atrakcyjne pod względem wyceny spółki w Europie.

- Nie w obszarze długu, ale w obszarze akcji są okazje. Widzę kilkanaście europejskich spółek, które są atrakcyjne… są akcje i cudowne biznesu, które mi się podobają – powiedział Buffett.