Jak informuje rzecznika PKP Intercity Małgorzata Sitkowska, podczas najbliższych świątecznych dni, na tory wyjedzie ponad 250 pociągów przewoźnika. Obok rozkładowych połączeń między miastami, spółka uruchomi też dodatkowe pociągi.

Reklama

Będą to nocne połączenie TLK między Trójmiastem a Krakowem, przez Warszawę i Toruń. Dodatkowe składy wyjadą na tory w nocy z piątku na sobotę, z niedzieli na poniedziałek z wtorku na środę. W składzie znajdą się wagony z miejscami do siedzenia w klasie 1 i 2. Ponadto w niedzielę i we wtorek pojedzie dodatkowy pociąg TLK z Terespola do Krakowa, od soboty do wtorku kursować będzie też dodatkowy ekspres Tatry relacji Warszawa - Zakopane.

"W miarę możliwości technicznych do pociągów, które cieszą się najwyższą frekwencją PKP Intercity dołączy dodatkowe wagony. Dodatkowe wagony znajdą się np. w pociągach kursujących pomiędzy Trójmiastem a Szczecinem, Warszawą a Katowicami i Poznaniem, Bydgoszczą a Lublinem, czy Szczecinem i Przemyślem" - poinformowała rzeczniczka.

Dodatkowych pociągów nie planują Przewozy Regionalne. Jak dowiedziała się PAP w spółce, część pociągów, które tradycyjnie kursuje w niedzielę, przewoźnik przesunie na wtorek, by ułatwić podróżnym powrót ze świątecznego weekendu. Zmiany te są uwzględnione w rozkładzie.

Urząd Transportu Kolejowego planuje, podczas dni wyjazdów i powrotów ze świątecznego weekendu, kontrole w pociągach - składy będą sprawdzane w piątek, sobotę, poniedziałek i we wtorek. Kontrolerzy sprawdzą m.in. czystość w wagonach, ogrzewanie, czy w toaletach jest mydło i ręczniki. Zwrócą też uwagę, czy pociągi nie są nadmiernie zatłoczone. Skontrolują również, jak przewoźnicy wywiązują się z obowiązków informacyjnych - czy powiadamiają pasażerów o godzinach kursowania taboru, ewentualnych jego opóźnieniach, zmianach w rozkładzie czy odwołaniu pociągów.