Przychody największych firm w Europie Środkowej wzrosły w 2010 roku średnio o 11 proc. w euro i 7 proc. w walucie lokalnej.

Reklama

"To bardzo dobry wynik w porównaniu z poprzednią edycją, w której średnia zmiana przychodów w stosunku do 2008 roku była ujemna i wyniosła -12 proc. w euro (...). Nie udało się jednak osiągnąć obrotów sprzed kryzysu. Przychody 500 największych firm z regionu o wartości 612 mld euro były wyższe o 17 proc. w porównaniu do roku 2009, jednak ciągle niższe o 4 proc. w stosunku do 2008 roku" - podkreślają autorzy piątej edycji rankingu CE Top 500, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte i dziennik "Rzeczpospolita".

Eksperci zwracają uwagę, że najdynamiczniej rozwijają się przedsiębiorstwa z branży wyrobów przemysłowych. Przychody tego sektora wzrosły w 2010 r. o blisko 23 proc. Przyczynił się do tego głównie wzrost cen surowców oraz poprawa popytu na dobra produkcyjne na rynkach eksportowych oraz w regionie.

Według raportu, średnie przychody firm energetycznych wzrosły o 13 proc. w euro (10 proc. w walucie lokalnej). "Decydującym czynnikiem była cena ropy naftowej, która przełożyła się na dynamiczny wzrost przychodów producentów paliw" - ocenia cytowany w raporcie partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte Tomasz Ochrymowicz. Przychody w 2010 roku polskiego PKN Orlen wyniosły 20 mld 915,1 mln euro, a węgierskiego MOL-a 15 mld 530,5 mln euro.

"Dobrą kondycję polskiego sektora bankowego widać na liście 50 największych banków regionu. Dwa banki z pierwszej dziesiątki, które jako jedyne awansowały w rankingu wywodzą się z Polski (BRE przesunął się z miejsca ósmego na siódme, a ING na miejsce 10 z 11). Dodatkowo w tym roku w gronie 10 największych instytucji znalazły się cztery banki z Polski, w tym PKO Bank Polski, który po raz kolejny potwierdził swoją pozycję największego banku w Europie Środkowej" - dodaje Ochrymowicz.

Liderem wśród firm ubezpieczeniowych pozostaje PZU. Na drugim miejscu znalazła się Ceska Pojistovna.

Spółką o największej kapitalizacji giełdowej w regionie jest czeski CEZ, wyprzedzając o około 50 proc. drugi w kolejności PKO BP. Kolejne dwie lokaty wśród spółek o największej kapitalizacji zajmują: PGE i Pekao. Na piąte miejsce awansował polski koncern miedziowy KGHM.