Statoil podał ósmego sierpnia, że znalazł ropę w regionie Aldous Major South na Morzu Północnym i szacuje wielkość złoża na między 200 a 400 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (boe). Według koncernu może mieć to związek ze znaleziskiem w regionie Avaldsnes, dokonanym przez szwedzkiego Lundin Petroleum. We wtorek Statoil potwierdził, że dwa złoża są powiązane, a szacowana łączna wielkość obu waha się pomiędzy 500 milionów a 1,2 miliarda baryłek możliwego do wydobywania boe.

Reklama

"Aldous/Avaldsnes to gigantyczne odkrycie ropy i według naszych szacunków jego łączna wartość stawia go w pierwszej dziesiątce znalezisk naftowych NCS (Norweskiego Szelfu Kontynentalnego)" - napisał w oświadczeniu Tim Dodson, szef działu poszukiwań. "Norwegia nie miała podobnego odkrycia ropy od połowy lat 80-tych" - dodał.

Dwa największego norweskie odkrycia ropy to złoża Ekofisk i Statfjord. Oba miały ponad trzy miliardy boe i obu dokonano w latach 70-tych. Są eksploatowane do dzisiaj. Statoil podał, że wiele wskazuje na to, że Aldous Major South jest dwa razy większy niż wynika z danych ogłoszonych w ubiegłym tygodniu. Obecne szacunki wahają się między 400 a 800 milionów boe. Avaldsnes ma zawierać od 100 do 400 milionów boe, podawał wcześniej Lundin.

Akcje Statoila wzrosły rano o 0,24 procent, podczas gdy główny indeks giełdy w Oslo spadł o 1,3 procent. Akcje Det norske’s wzrosły o 18,3 procent. Kurs Lundin umocnił się o 8,2 procent, podczas gdy główny indeks sztokholmskiej giełdy spadł o 1,65 procent.

Produkcja ropy w Norwegii, ósmym pod względem wielkości eksporterze ropy na świecie i drugim gazu, spadała przez ostatnią dekadę. Wielkie koncerny naftowe, takie jak ConocoPhilips, BP i ExxonMobil, w dużej mierze skreśliły ten skandynawski kraj jako poważny region do poszukiwań ropy i gazu, koncentrując się zamiast tego na regionach takich jak Brazylia lub Angola. Nowe szacunki dotyczące Aldous Major South pokazały, że Morze Północne pozostaje interesujące mimo czterech dekad odwiertów.

Reklama

"To niezwykle pozytywne. Podwajają szacunki dotyczące zasobów w ostatnim odkryciu, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność zarówno Aldous jak Avaldsnes", powiedział analityk Handelsbanken, Daniel Raavik. "To pokazuje, że Morze Północne ma większy potencjał niż ktokolwiek sądził". Statoil ma 40-procentwy udział w Aldous Major South i 40-procentowy w Avaldsnes, zarządzanym przez szwedzki Lundin Petroleum. Innymi partnerami w projekcie Aldous Major South są Det norske oljeselskap (20 procent), Lundin (10 procent) i państwowa norweska firma Petoro (30 procent). “To w dobry sposób ilustruje, jak gigantyczny potencjał tkwi w Norweskim Szelfie Kontynentalnym”, powiedział dziennikarzom prezes Det norske oljeselskap, Erik Hauganeof.

W Avaldsnes Statoil ma 40 procent, operator Lundin 20 procent, a duński Maersk Oil 20 procent.