W skład Grupy Polski Holding Nieruchomości weszło kilka mniejszych firm kontrolowanych przez państwo, czyli Intraco, Polski Holding Nieruchomości i Budexpo. Roczne przychody tych firm to ok. 200 mln zł, przy kosztach na poziomie ok. 100 mln zł. Dziś Grupa PHN zarządza 180 nieruchomościami, których wartość szacowana jest na 2,3 mld zł. Wśród nich są niezabudowane działki o łącznej powierzchni 1,3 tys. hektarów.
– Chcemy stworzyć największą spółkę zarządzającą nieruchomościami w Europie Środkowej i Wschodniej. Połączenie kilku doświadczonych firm pozwoli uzyskać efekt synergii, a przez to zwiększy potencjał rozwojowy całej Grupy – mówi Wojciech Papierak, prezes PHN, który do wiosny był wiceprezesem PKO BP.
W okresie przejściowym holding będzie zarządzał hotelami, nieruchomościami biurowymi, handlowymi i magazynowymi oraz prowadził działalność deweloperską. W tej chwili firma buduje dwa biurowce w centrum Warszawy i centrum logistyczne we Wrocławiu. Po zakończeniu tych inwestycji Grupa PHN zamierza zrezygnować z działalności deweloperskiej i skoncentrować się na zarządzaniu nieruchomościami.
Resort skarbu planuje, że w ciągu kilku miesięcy Grupa PHN zadebiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Reklama