Rządową ustawę, zezwalającą na sprzedaż ukraińskiego gazu za granicę, ukraiński parlament uchwalił 17 czerwca. Prezydent Janukowycz zaakceptował ją w czwartek - podała administracja szefa państwa.

Reklama

Ukraina, która wykorzystuje w swej gospodarce gaz rosyjski, z własnych źródeł wydobywa rocznie ok. 20 mld metrów sześciennych tego paliwa.

1 stycznia ukraiński Naftohaz wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Polski przez Hrubieszów, argumentując to zmianą przepisów wewnętrznych, zgodnie z którymi cały gaz z własnego wydobycia powinien iść wyłącznie na pokrycie potrzeb Ukrainy. Według strony ukraińskiej, uniemożliwiało to realizację dostaw gazu ziemnego do Polski.

Polska spółka gazowa PGNiG nie zgodziła się wówczas ze stanowiskiem strony ukraińskiej i zapowiedziała, że będzie domagać się realizacji umowy, która obowiązuje do końca 2020 r.

Zgodnie z umową między PGNiG a Naftohazem Ukrainy z 26 października 2004 r., która obowiązuje do 31 grudnia 2020 r., PGNiG złożyło zamówienie na dostawy gazu ziemnego na rok 2011 r. w wysokości ok. 168 mln m sześc.

Dotychczas odbiór gazu ziemnego przez Hrubieszów wynosił ok. 9 mln m sześc. rocznie.