O rozpoczęciu prac powiadomił w czwartek PAP prezes spółki Poszukiwania Nafty i Gazu Nafta (PNiG Nafta) z Piły Henryk Dytko.

Reklama

Scott Duncan, wiceprezes współpracującej przy przedsięwzięciu z PNiG Nafta firmy FX Energy, poinformował PAP, że wykonanie odwiertu potrwa ok. 9 miesięcy. "Chcemy przebadać ok. 140 kilometrów kwadratowych obszaru w strukturach czerwonego spągowca na głębokości około 6,5 tys. metrów" - zaznaczył. Dodał, że FX Energy jest operatorem na złożu i będzie w 50 proc. właścicielem koncesji Kutno. Druga połowa przypadnie Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu (PGNiG).

Według PGNiG złoże w okolicach Kutna można wstępnie oszacować na około 100 mld metrów sześc. gazu. To prawdopodobnie jedno z największych złóż w kraju.

Pod koniec czerwca wiceprezes PGNiG Marek Karabuła w rozmowie z PAP oceniał, że jeśli prognozy się potwierdzą, to - jego zdaniem - tej wielkości złoże może być eksploatowane przez 25 lat, dzięki czemu produkcja gazu w Polsce wzrosłaby z 4 mld do 8 mld metrów sześciennych. Przy prognozowanym w najbliższych latach rocznym zużyciu tego paliwa na poziomie 16 mld m. sześc. pokrywałoby ono około 25 proc. zapotrzebowania.

Obecnie pewne i możliwe do eksploatacji złoża gazu ziemnego w Polsce szacuje się na 95,5 mld m. sześc. w przeliczeniu na gaz wysokometanowy. Obecnie Polska zużywa ok. 14,5 mld m. sześc. rocznie, z czego 4,3 mld pochodzi z wydobycia krajowego. Resztę Polska musi importować, głównie z Rosji.

Reklama

FX Energy jest firmą poszukiwawczą i wydobywczą ropy naftowej i gazu ziemnego. Działa w Polsce i USA.