Gazociąg Północny nie będzie dla Polski bezbolesny

| Aktualizacja:

Zakończyło się układanie na dnie Bałtyku liczącej 1224 km pierwszej nitki Gazociągu Północnego – poinformował wczoraj zarząd spółki Nord Stream AG. Rosyjsko-niemiecko-holenderska firma planuje już połączenie zbudowanych odcinków i rozpoczęcie testów ciśnieniowych.

wróć do artykułu
  • ~Gdański terminal DCT przyjmuje statki do 15 m
    (2011-05-06 12:19)
    Do wiadomości głupiego POmatolstwa
    W styczniu 2010 jedna z największych linii żeglugowych świata, Maersk, postanowiła pierwszy raz w historii wydłużyć jedną ze swoich tras z Chin do Europy (AE10) na Bałtyk - właśnie do gdańskiego DCT (zamiar wyśmiewany przez "ekspertów"). Wybór nie był przypadkowy. DCT to obecnie jedyny terminal kontenerowy na Bałtyku zdolny do przyjmowania statków o zanurzeniu do 15 metrów, a do tego nie zamarzający przez cały rok (w przeciwieństwie np. do Sankt Petersburga).
    Pierwsza jednostka na tej trasie - "Maersk Taikung" o pojemności ok. 8 tys. kontenerów 20-stopowych (tzw. TEU) z miejsca pobiła rekord wielkości kontenerowca na Bałtyku
    Maersk szybko wykasował z rozkładu poprzedzające Gdańsk niemieckie porty. Choć teoretycznie większych statków nie należało się już spodziewać (bo powyżej pojemności 8 tys. TEU poważnym ograniczeniem zanurzenia stają się Cieśniny Duńskie), znów okazuje się, że dla DCT nie ma rzeczy niemożliwych.
    Maersk ponownie bowiem zmienił rozkład połączenia Azja - Gdańsk. Od maja "ośmiotysięczniki" zostaną zastąpione przez największe pływające obecnie statki świata (pod względem długości) - chodzi o jednostki z tzw. klasy E, budowane od 2006 roku. Każda mieści na pokładzie od 11 tys. do 15 tys. TEU (zależnie od metody liczenia). Po wprowadzeniu statków gigantów trasa AE10 obsługująca Gdańsk stanie się najważniejszą (i najbardziej pojemną) linią kontenerową łączącą Azję z Europą i w ogóle na świecie. Pierwszy gigant zawinie do DCT 11 maja. Będzie nim kontenerowiec "Maersk Elba" - o długości 366 metrów. Zawinięcia będą odbywać się tak jak obecnie - co tydzień. 25 maja zobaczymy jeszcze większy statek - "Eleonora Maersk" o długości 397 metrów.
    Taki rozwój wypadków coraz bardziej irytuje niemiecką konkurencję Gdańska - przede wszystkim Hamburg, ciągle nazywany "największym polskim portem". Niemcy 3 tygodnie temu ogłosili plan pogłębienia rzeki Łaby prowadzącej do hamburskiego portu oraz budowy nowego terminalu kontenerowego, który ma podjąć wyzwanie rzucone przez DCT. Hamburg w zeszłym roku spadł na 3. miejsce wśród europejskich portów kontenerowych, co jednoznacznie wiązane jest z przejęciem pewnej części ładunków przez Gdańsk.
  • ~Castor_fiber
    (2011-05-06 11:13)
    A jak PIS przed tym przestrzegał, to większość dziennikarzy twierdziło, że tak myślą tylko nienawistnicy, Donald Płemieł Tusk wył, że nikt nie będzie nas kochał w Niemczech i Rosji i rurwę kłaść trzeba. Co tu komentować?
  • ~Wiesio13 bicz na pisiory
    (2011-05-06 09:26)
    Już niedługo będziecie płacić pisiaki http://tnij.org/lo9d
  • ~Wiesio13 bicz na pisiory
    (2011-05-06 09:39)
    ...gdy slucham Jarka dostaje mdlosci. Przypomina mi najgorsze czasy , kiedy rzadzili ludzie o podobnej konstrukcji psychicznej:
    wszystko wiedzacy nauczyciele narodu, a w rzeczywistosci nim pogardzajacy...
    Jarek to wzór wszechpolaka, nacjonalisty i faszysty. Nie wyobrazam sobie tego czlowieka na stanowisku premiera,
    ani jego pretorian jako ministrów / Blaszczak, Kempa, Wróbel, Kaminski, Macierewicz itp/
  • ~Bulba
    (2011-05-06 09:39)
    Tusk pod trybunał stanu za zdradę interesów kraju w imię "dobrych" stosunków z Niemcami i z Rosją.
  • ~wiesio 13 bicz na pisiory
    (2011-05-06 09:41)
    Już jesienią złodzieje ,łapówkarze i mordercy z PO będą uciekać z Polski jak szczury z tonącego okrętu .
    Tusk bandzior będzie odpowiadał przed Trybunałem Stanu za swoje zbrodnicze rządy.
    Już niedługo koniec mafii Tuska.
    Alleluja!!!
  • ~Portowiec
    (2011-05-06 09:56)
    Port szczecinski nigdy sie nie rozwinie Polska nie jest w stannie poglebic toru wodnego do 17m. Koszty byly by astronomiczne a i urobek z poglebiania uciazliwy dla srodowiska.Tego nikt nie napisze Trzeba bylo sie podlaczyc w budowe gazociagu .!
  • ~jasiu
    (2011-05-06 09:57)
    Pragnę tylko przypomnieć, że aby wpłynąć na Bałtyk to trzeba pokonać cieśniny duńskie których tor wodny nie pozwala na przepuszczenie statków o zanurzeniu ponad 13,7m.
    O co ten krzyk? Może powinniśmy wypowiedzieć wojnę Duńczykom i Szwedom, że mają takie płytkie cieśniny i jeszcze postawili na nich most?
  • ~ustalmy fakty
    (2011-05-06 09:56)
    re~wiesio 13 bicz na pisiory2011-05-06 09:41
    A CO TO ZA SZUMOWINA?
    na nic więcej go nie stać tylko na podrabianie postów
    a feeeee,ale smród
  • ~kola
    (2011-05-06 10:09)
    tusek, dlaczego sprzedałeś Polskę? Powiedz za ile?
  • ~a men
    (2011-05-06 10:15)
    I tu drodzy Polacy maci dowód na to , że Tusk podłożył się Merkel likwidując stocznię szczecińską .
    A co mówił Miller o prawdziwych męszczyznach ?
    Kto jest na górze ?
    Leniwy ?
    ?
  • ~DinX
    (2011-05-06 10:19)
    Znamienne, że młody Wałęsa odezwał się publicznie dopiero jak rurę położono. Wcześniej trzymał M w K! Teraz będzie lansował się, jako PO-wski obrońca narodowych interesów.
  • ~bond007
    (2011-05-06 10:15)
    tusk marzy o posadzie /ciepłej/ we władzach unii i dlatego nie zrobi nic dla Polski, jak sie sprzeciwi niemcom i ruskim to leży. Przeciez POsrańcy to tylko KASA, KASA, KASA...
    Kwaśniewski postawił sie ruskim w sprawie Ukrainy i teraz jest bezrobotny, o jakimkolwiek stanowisku w ONZ, UE może tylko pomarzyć, wszędzie veto ruskich. Taki nierób i nieuk jak tusk kim może być jedynie POLYTYKIEM w unii.
    nie odpowiadajcie Wiesiow coś tam, POsrańcy toną i dlatego będzie coraz ostrzej, brutalniej, chamskiej napaści. POsrańcy zabili poprzedniego Prezydenta i pozostałych ludzi - oni nie cofną sie przed niczym.
  • ~Henryk
    (2011-05-06 10:53)
    "Wiesio 13 " jest postem , ktorym powinien sie zjac prokurator. Te twierdzenia wypelniaja znamiona przestepstwa pod nazwa ztnieslawienie.
  • ~XYZ
    (2011-05-06 11:26)
    Łapka łapkę myje, nic Tuskowi nie zrobią, każdy polityk w Warszawie jest powiązany pajęczyną krętactw i układzików. Taka jest prawda, a my szaraczki jesteśmy do płacenia pańszczyzny i utrzymywania tej bandy.
  • ~Wiesio 13 bicz na pisiory
    (2011-05-06 09:20)
    PO to banda szkodników i wyjątkowych pasożytów.
    Ich rządy prowadzą do katastrofy gospodarczej.
    Złodzieje i łapówkarze traktują władzę jako okazję do własnych zysków.
    Interes ogółu Polaków mają w doopie.
    Prorządowe ubeckie gadzinówki medialne oczadzają mózgi Polaków ,którzy ogłupieni głosują na PO wbrew własnym interesom.
    Za głupotę lemingów będziemy płacić straszną cenę.
    PO to partia obca Polsce.
    Wygonimy te szumowiny już tej jesieni.
    Nie pomoże im TVN i GW.
    Czas zbirów się kończy. Nieuchronnie.
  • ~StJ
    (2011-05-06 11:30)
    Nord Stream POkazuje dobitnie, w której części ciała mają Donka, Bronka a także POlskę Ruski i Niemcy!! POlska to marginalny kraik z którym nikt się nie liczy!!
    Także utajniona "umowa gazowa" pokazuje gdzie nas mają Ruski!! Płacimy za gaz 30 % więcej niż NIemcy i inni odbiorcy!! Ruski nie płacą nam także za tranzyt gazu!! Te i tysiące innych przykładów POkazują dobitnie, że nie jesteśmy państwem SUWERENNYM, ALE KONDOMINIUM NIEMIECKO- RUSKIM!! Do Takich więc rezultatów doprowadziła nas POlityka ferajny Tuszczyna!!
  • ~jasiu
    (2011-05-06 11:47)
    Pragnę tylko przypomnieć, że aby wpłynąć na Bałtyk to trzeba pokonać cieśniny duńskie których tor wodny nie pozwala na przepuszczenie statków o zanurzeniu ponad 13,7m.
    O co ten krzyk? Może powinniśmy wypowiedzieć wojnę Duńczykom i Szwedom, że mają takie płytkie cieśniny i jeszcze postawili na nich most?
  • ~Wiesio13 bicz na pisiory
    (2011-05-06 11:52)
    Po co nam pogłębiac możemy przecież przyjmowac statki w niemczech . Europa jest zjednoczona ... co nasze to i wasze
  • ~internauta_kosmonauta
    (2011-05-06 12:11)
    Wszyscy jesteśmy braćmi! Kochajmy się i miłujmy! Mamy przecież politykę miłości! Teraz pod Berlinem powstaje największe Cargo w Europie, ale cóż bądźmy tolerancyjni, to nic, że mieszkańcy nie będą mieli co do gęby włożyć, ale trzeba być tolerancyjnym! Zamknąć resztę cukrowni, bo cukier kosztuje "jedyne "4.5zł! bo tak ktoś chce w Unii!

Może zainteresować Cię też: